Zakończyła się 66. Międzynarodowa Olimpiada Matematyczna. Polska zdobyła 3 złote i 3 srebrne medale zajmując w klasyfikacji krajowej 4 miejsce ex aequo z Japonią. To najlepszy wynik naszej drużyny od 52 lat! Ze złotym krążkiem wraca m.in. Magdalena Pudełko z Krakowa, która odebrała zaszczytny medal imienia przedwcześnie zmarłej wybitnej irańskiej matematyczki Maryam Mirzakhani. Z workiem medali wracają także nasze uczennice z V Europejskiej Olimpiady Informatycznej Dziewcząt (EGOI). Paulina Żeleźnik z Wrocławia uzyskała najlepszy wynik ze wszystkich startujących! Gratulujemy!
66. Międzynarodowa Olimpiada Matematyczna (IMO 2025)
Drużyna z Polski osiągnęła na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej w Sunshine Coast (Australia) najlepszy wynik od 1973 roku, kiedy to w tym konkursie brało udział tylko 16 krajów. Dla porównania teraz w IMO brało udział 114 państw i ponad 630 zawodników. Za Polską zostały m.in. takie kraje jak Singapur, Indie czy Australia.
Wyniki indywidualne prezentują się następująco:
>> Stanisław Lada (XIV LO Staszica, Warszawa) uzyskał 35 punktów i złoty medal
>> Magdalena Pudełko (V LO Witkowskiego, Kraków) również uzyskała 35 punktów i złoty medal
>> Jakub Świcarz (XIV LO Staszica, Warszawa) również uzyskał 35 punktów i złoty medal
>> Mateusz Wawrzyniak (Akademickie LO we Wrocławiu) zdobył 31 punktów i dostał srebrny medal
>> Michał Wolny (XIV LO Staszica, Warszawa) uzyskał 30 punktów i srebrny medal
>> Antoni Mazur (V LO Witkowskiego, Kraków) również uzyskał 30 punktów i srebrny medal
Opiekę nad naszą kadrą stanowili Dominik Burek i Tomasz Cieśla.
MAMY TO!! Polska najlepsza w Europie z matematyki w erze AI! Drużyna młodych Polaków osiągnęła dziś według naszych obliczeń na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej wynik najlepszy od co najmniej 20 lat. Zdobyliśmy 3 złota i 3 srebra, i pierwsza w historii Polski dziewczyna… pic.twitter.com/xsfSmdg94d
— Maciej Kawecki – This Is IT (@kawecki_maciej) July 19, 2025
Na osobną uwagę zasługuje złoty medal imienia Marjam Mirzachani dla Magdaleny Pudełko z V LO w Krakowie, uczennicy Jacka Dymela (wywiad z nauczycielem można przeczytać poniżej – przyp. red). Takimi krążkami nagradzane są najlepsze zawodniczki IMO.
Przypomnijmy, że Magdalena Pudełko to pierwsza dziewczyna w 76-letniej historii Ogólnopolskiej Olimpiady Matematycznej, która została jej zwyciężczynią. Teraz odebrała w Australii złoty medal im. Marjam Mirzachani jako dziewiąta Europejka w historii.
Przedwcześnie zmarła Marjam Mirzachani w 2014 roku, jako pierwsza i jedyna dotychczas kobieta otrzymała Medal Fieldsa. Ten „matematyczny Nobel” przyznawany jest raz na cztery lata wyróżniającym się matematykom, którzy nie ukończyli 40. roku życia. Od 1936 roku wyróżniono nim zaledwie 60 osób. W 2013 u Mirzachani wykryto raka piersi. Matematyczka zmarła w 2017 roku.
V Europejska Olimpiada Informatyczna Dziewcząt (EGOI).
W dniach 14-19 lipca, w Bonn w Niemczech, odbyła się V Europejska Olimpiada Informatyczna Dziewcząt (EGOI). Choć olimpiada ma w nazwie „europejska”, to w rzeczywistości są to zawody o zasięgu światowym. W tegorocznej olimpiadzie wystartowały reprezentacje (co najwyżej czteroosobowe) 60 krajów ze wszystkich zamieszkałych kontynentów – 7 krajów brało udział zdalnie.
>> Zwyciężczynią V Europejskiej Olimpiady Informatycznej Dziewcząt została Paulina Żeleźnik (4 klasa, XIV LO im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu). Jest to czwarty medal Pauliny w tych zawodach. W swoich startach zdobyła 3 złote i 1 srebrny medal.
>> Drugi złoty medal dla Polski wywalczyła Milena Jaroszewicz (4 klasa, XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie), która zajęła 13. miejsce wśród 227 sklasyfikowanych zawodniczek.
>> Daria Lobas (2 klasa, XIV LO im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu) i Magdalena Pawicka (3 klasa, XIV LO im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu) wywalczyły po srebrnym medalu i zajęły, odpowiednio, miejsca 24. i 46.
Warto przy tym podkreślić, że polskie młode informatyczki należą do ścisłej światowej czołówki. W klasyfikacji medalowej ze wszystkich pięciu edycji Europejskiej Olimpiady Informatycznej Dziewcząt Polska zajmuje zdecydowanie pierwsze miejsce z 11 złotymi medalami, 7 srebrnymi i 2 brązowymi.
Na zdjęciu od lewej: Magdalena Pawicka (srebro), Daria Lobas (srebro), Milena Jaroszewicz (złoto), Paulina Żeleźnik (I miejsce, złoto)
Polskim uczniom, uczennicom i ich nauczycielom składamy serdeczne gratulacje.
(GN)
Fot: Zdjęcie główne IMP 2025 Australia
Sukcesy polskich uczniów na międzynarodowych olimpiadach z chemii, fizyki i geografii. Gratulujemy!
Trzeba wsiąść do rakiety! Dr Jacek Dymel: Laury olimpijskie uczniów są okupione gigantyczną pracą