Historyczny sukces polskich uczniów na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej

Znakomite wyniki uzyskali polscy uczniowie na 61. Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej (IMO 2020). Łącznie nasza drużyna zdobyła aż 6 medali – 2 złote, 3 srebrne oraz 1 brązowy – i ex aequo z Włochami uplasowała się na 6 miejscu. Tak wysoko w ogólnej klasyfikacji polscy uczniowie nie byli od lat 80., kiedy to w Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej uczestniczyło o wiele mniej drużyn.

Zdobywcami złotych medali na IMO 2020 są: Łukasz Orski z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Wrocławskiej oraz Juliusz Banecki z Gdańskiego Liceum Autonomicznego.

Srebrne krążki wywalczyli: Radosław Żak i Piotr Kubaty – obaj z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, a także Kosma Kasprzak z XXXVIII Dwujęzycznego Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Poznaniu.

Wielki sukces Polaków na IMO! 🇵🇱🇵🇱🇵🇱Nasi matematycy zajęli szóste miejsce! 🎉Na tegorocznej Międzynarodowej…

Opublikowany przez Olimpiada Matematyczna Poniedziałek, 28 września 2020

 

Brązowym medalem cieszyła się Aleksandra Kowalska z Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie.  Dla Juliusza Baneckiego oraz Radosława Żaka to już kolejne medale wywalczone na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej. Juliusz Banecki zdobył na IMO 2019 srebro. Z kolei Radosław Żak ma już w swojej kolekcji 3 srebrne krążki zdobyte na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej. Poprzednie wywalczył w 2018 r. i 2019 r.

Przypomnijmy, że Międzynarodowa Olimpiada Matematyczna to najbardziej prestiżowe na świecie zawody matematyczne dla uczniów szkół średnich. Sukces młodych Polaków jest historyczny bo w roku 2020 olimpiada to ponad 600 uczestników ze 105 krajów, a w tej liczbie azjatyckie potęgi, które urosły w siłę w ostatnich latach. Warto przypomnieć, że w r. 1981 startowało tylko 185 zawodników z 27 krajów.

Młodzi informatycy też dali czadu

Przypomnijmy że polscy uczniowie świetnie wypadli też na zakończonej niedawno 32. Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej (IOI 2020). Zdobyli 4 medale: 3 srebrne i 1 brązowy. W zawodach wzięło udział łącznie 347 zawodników z 87 krajów świata.

 

Mamy wyniki Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej 2020! Wszyscy nasi zawodnicy zdobyli medale! Srebrny krążek…

Opublikowany przez Olimpiada Informatyczna Środa, 23 września 2020

 

Srebrne krążki wywalczyli (w kolejności zdobytych punktów):  Michał Staniewski – absolwent XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie,  Mieszko Grodzicki – absolwent VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, Adam Górkiewicz – absolwent Liceum Ogólnokształcącego nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu.  Brązowy medal zdobył Tomasz Nowak – absolwent XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie.

Opiekunami drużyny byli: dr Piotr Chrząstowski-Wachtel z Instytutu Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Bartosz Kostka.

(JK, GN)

Fot: Olimpiada Matematyczna/Facebook

Znakomite wyniki polskich uczniów na Olimpiadzie Informatycznej Krajów Europy Środkowej. Dwa złote i dwa srebrne medale

Polscy uczniowie to światowa elita