Nawet ponad 1 tys. złotych podwyżki mogliby zyskać nauczyciele gdyby rząd – jak chce tego ZNP – powiązał nauczycielskie zarobki z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce i przyjął projekt, zgodnie z którym pensje w oświacie byłyby wypłacane z budżetu. Tak wynika z symulacji przedstawionej przez Okręg Łódzki ZNP, który porównał ile zyskają nauczyciele na zmianach proponowanych przez ZNP, a ile na zmianach projektowanych przez MEiN. Taką samą symulację zamieściliśmy w Głosie Nauczycielskim (nr. 22 z 2 czerwca 2021).
„ZNP chce rzeczywistego zwiększenia prestiżu zawodu nauczyciela i pensji w oświacie” – czytamy na Facebooku Okręgu Łódzkiego ZNP, który przypomina o inicjatywach legislacyjnych Związku zmierzających do realizacji tego celu.
Są to projekty: „Pensje nauczycieli z budżetu” pod którym podpisało się 340 tys. osób (inicjatywa jest już w Sejmie po pierwszym czytaniu) oraz „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”, pod którą ZNP wkrótce zacznie zbierać podpisy.
Okręg przedstawił też symulację wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w wariancie ZNP i MEiN przy zastrzeżeniu, że resort planuje likwidację stopnia awansu nauczyciela kontraktowego i chce wydłużyć „okres wprowadzenia do zawodu do 4 lat”
Z symulacji, którą można znaleźć tutaj wynika, że po wprowadzeniu propozycji ZNP nauczyciele zyskaliby nawet ponad 1 tys. złotych brutto, w wariancie MEiN połowę mniej. Taką samą symulację zamieściliśmy w Głosie Nauczycielskim (nr 22 z 2 czerwca 2021).
(JK, GN)
Wniosek ZNP o wznowienie prac nad projektem „Pensje nauczycieli z budżetu”
Podwyżki kosztem pensum i dodatków. Jakie plany wobec nauczycieli ma MEiN?
MEiN chce podwyższyć pensum, ZNP – powiązać pensje nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem