Zasadnicze wynagrodzenie nauczyciela nie mniejsze niż przeciętna płaca w kraju. Związek ma gotowy projekt podwyżek


Nie tylko godne podwyżki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ale także uniezależnienie wzrostu płac w przyszłości od arbitralnych decyzji polityków – to propozycje ZNP na zmiany w systemie wynagradzania

Jeśli ktoś sądził, że po roku ciągłych zmian, stresu, chaosu i bałaganu wywołanego zdalnym kształceniem MEiN pozwoli nauczycielom odpocząć i wrócić do normalności, to się pomylił. Po trzech falach pandemii oświatę czeka rewolucja. Chodzi o propozycje resortu na zmiany w Karcie Nauczyciela. W tym sprawę kluczową dla całego środowiska, czyli system wynagradzania.

W odpowiedzi na propozycje MEiN Związek położył na stole własny projekt zmian w systemie wynagradzania, który może być alternatywą dla pomysłów Przemysława Czarnka. Propozycja ZNP różni się od koncepcji MEiN. Oprócz meritum także tym, że resort ma jedynie „materiał do dyskusji”, a Związek – gotowy projekt ustawy.

Na czym polega koncepcja MEiN? Resort edukacji chce powiązać wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli z wynagrodzeniem minimalnym za pracę. Przypomnijmy – obecnie jest to 2,8 tys. zł brutto. W tej koncepcji zasadnicze stażysty byłoby zaledwie o 1/4 wyższe od pensji minimalnej.(…)

 

Piotr Skura

 

Chcesz wiedzieć więcej? czytaj Głos Nauczycielski (nr 22, e-wydanie)Pozostałe artykuły w numerze 22/2021: