Ani stan nieczynny, ani urlop bezpłatny nie przerywają stażu związanego z ubieganiem się o stopień awansu
Nauczyciele, którzy zdążą złożyć wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego do 30 czerwca danego roku i uzyskają pozytywną decyzję o nadaniu stopnia, otrzymają podwyżkę (przeszeregowanie) od 1 września.
Casus
„Od września jestem wicedyrektorem. Otrzymałam od dyrektora zlecenie opiekowania się nauczycielami, którzy odbywają staż na kolejny stopień awansu. Niestety, w niektórych kwestiach nie zgadzam się z dyrektorem i dlatego proszę o radę.
Nauczycielka rozpoczęła staż 1 września 2018 r. i według mnie kończy go dokładnie 31 maja br. Dyrektor jednak ma wątpliwości z uwagi na nieobecności nauczycielki, jak twierdzi, bardzo specyficzne, czyli urlop bezpłatny (14 dni) i stan nieczynny (po 10 dniach została przywrócona do pracy). Jego zdaniem te dwie absencje przerywają staż. Według mnie staż przerywa tylko nieobecność dłuższa niż rok, a w przypadku urlopu macierzyńskiego rok i sześć miesięcy. Staż może być także przerwany w każdym momencie przez nauczyciela mianowanego i kontraktowego i tylko wtedy musi on odbyć go od początku. Dyrektor twierdzi, że właśnie wystąpienie o urlop bezpłatny i o stan nieczynny oznacza automatycznie przerwanie stażu.
Wczoraj uzyskałam informację, że w tej szkole przygotowuje się dokumentację na komisję z całą starannością i rzadko zdarza się, aby nauczyciel zdążył do 30 czerwca przesłać ją komisji. Moim zdaniem bez pośpiechu, przygotowując nieco wcześniej i opinię, i dokumentację, można to zrobić.
Przeglądając akt nadania stopnia nauczyciela mianowanego, dyrektor zauważył, że nie ma tam informacji o studiach podyplomowych, co według niego jest wyższym stopniem wykształcenia. I z tym także się nie zgadzam.
Ostatnio także mamy inne zdanie na temat terminów zmiany w planie rozwoju zawodowego. Dyrektor twierdzi, że może on być dokonany na początku rozpoczęcia stażu, a także, że prawo to przysługuje tylko dyrektorowi.
Nauczyciel będący na stażu zarzucił opiekunowi, że nie rozwiązuje jego problemów związanych z procedurą awansowania, a konkretnie z ustalaniem nieobecności. Twierdzi on także, że opiekun powinien być pełnomocnikiem nauczyciela w rozmowach z dyrektorem i zajmować się także jego problemami związanymi z nauczaniem. Obawiam się, że nauczyciel nie zechce w przyszłym roku podjąć się obowiązków opiekuna stażu”.
(…)
Teresa Konarska
Więcej – GN nr 22 (e-wydanie)
Pozostałe artykuły w numerze 22/2021:
- Pełnym głosem. Wracamy! Wracamy!
- Felieton. Koniec sielanki
- Nauczyciel Roku 2021. Wracamy po przerwie! Z Konkursem towarzyszącym – Nauczyciel Jutr@
- Projekt zmian w Karcie pojawi się już niedługo. Co z pensum i wynagrodzeniami?
- Reforma. Apel i petycja ZNP w sprawie zmian w edukacji włączającej
- Oficjalne zakończenie lockdownu w szkołach. Placówki ruszają z zajęciami wyrównawczymi. Na jakich zasadach?
- NASZ KONKURS. Konkurs Nauczyciel Roku jest ważny. Nawet nie zdawałam sobie sprawy, jak duży wywoła rezonans, jaki ma zasięg
- Zasadnicze wynagrodzenie nauczyciela nie mniejsze niż przeciętna płaca w kraju. Związek ma gotowy projekt podwyżek
- NASZ KONKURS. Czym jest Nauczyciel Jutr@? Potrzeba tego Konkursu zrodziła się ze współpracy z Głosem, z nauczycielami
- Pensje z budżetu. Projekt ZNP gwarantujący pieniądze dla nauczycieli jest już w Sejmie
- Felieton. Gotowi na hybrydę? Raport z polskiej szkoły
- Felieton. Nie wypada
- Chcę kształcić młodzież, która dyskutując, potrafi swoje stanowisko uargumentować faktami
- Wiedzy historycznej nie można ładować łopatą
- Nauczyciele wkraczali w 1921 r. z entuzjazmem, dumni z postawy, jaką przyjęli w czasie wojny z bolszewikami
- Włączanie na siłę jest ryzykowne
- Od A do Z. Nauczanie oparte na dowodach (10) – K – Kontrastowe przypadki
- Przedstawicielka FDDS o prawach dziecka: rekomendujemy regularne zajęcia w szkołach
- Awans zawodowy. Koniec stażu, czas podsumować realizację planu rozwoju zawodowego
- Pytania do eksperta. Odprawa pośmiertna