Awans zawodowy. Koniec stażu, czas podsumować realizację planu rozwoju zawodowego


Niektórzy nauczyciele lada chwila złożą sprawozdanie z realizacji planu rozwoju. Pamiętajmy, że zgodnie z przepisami jest na to siedem dni od dnia zakończenia stażu

Odpowiadając na pytania dotyczące sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego, pragnę przypomnieć, że żadne przepisy nie określają jego formy. Niektórzy opracowują je w tabeli (podobnie jak plan rozwoju zawodowego), inni wolą opis. Dyrektorzy zwykle nie ingerują w wybory dokonywane w tej sprawie przez awansujących. Należy pamiętać, że dyrektor opracuje ocenę pracy, biorąc pod uwagę m.in. stopień realizacji planu rozwoju zawodowego.

 

Ważne!

Sprawozdanie musi być rzetelne i szczegółowe, musi zawierać daty (terminy) i efekty działań podjętych w okresie stażu! Przypominam, że potwierdzoną kopię sprawozdania dołącza się do wniosku o postępowanie egzaminacyjne lub kwalifikacyjne. Jest ono jednym z pierwszych dokumentów, z którymi zapoznaje się komisja.

 

Zanim przystąpisz do pracy…

Przystępując do pisania sprawozdania, rozważ następujące kwestie:

>> Czy wszystkie zadania zostały zrealizowane?

>> Jeśli nie wszystko się udało, co się do tego przyczyniło?

>> Czy wykonane zostały zadania, których nie było w planie rozwoju zawodowego?

Ponieważ większość nauczycieli sprawozdanie opracowuje w formie tabelarycznej, na niej właśnie się skupimy. Niepokój wielu osób budzi już konfrontacja planów rozwoju z wyborem formy sprawozdania. Niepotrzebnie! Jeśli tym właśnie się niepokoisz, nie martw się! Napisałeś plan trzy lata wcześniej, uwzględniłeś specyfikę i potrzeby szkoły oraz wymagania zawarte w awansowym rozporządzeniu. Dyrektor zatwierdził plan do realizacji. Wszystko jest w porządku.



(…)

 

Beata Rechnio-Kołodziej

Ekspert z listy MEN

Więcej – GN nr 22 (e-wydanie)

 

 

 



Pozostałe artykuły w numerze 22/2021: