Pytania do eksperta. Odprawa pośmiertna


Zmarł pracownik, który był u nas zatrudniony od stycznia 2018 r. na podstawie umowy na czas określony do 30 czerwca 2021 r. Było to jego dodatkowe miejsce pracy. Czy musimy jako drugi pracodawca wypłacić odprawę pośmiertną i czy pracodawca ma obowiązek ustalić grono osób uprawnionych do tej odprawy? (Z.H., Płońsk)

Tak, każdy pracodawca ma obowiązek wypłaty odprawy pośmiertnej po uzyskaniu informacji o śmierci pracownika i ustaleniu osób uprawnionych. Również wysokość kwoty odprawy po zmarłym pracowniku ustala pracodawca.

Odprawa pośmiertna jest świadczeniem pieniężnym wypłacanym przez pracodawcę uprawnionym członkom rodziny pracownika w razie jego śmierci w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby. Gdy pracownik w chwili zgonu był zatrudniony u więcej niż jednego pracodawcy, każdy z pracodawców jest zobowiązany do wypłacenia odprawy pośmiertnej uprawnionym członkom rodziny. Odprawę dzieli się w równych częściach między wszystkich uprawnionych członków rodziny. Jeżeli do odprawy pośmiertnej uprawniony jest tylko jeden członek rodziny, np. współmałżonek, przysługuje mu odprawa w wysokości połowy ustalonej kwoty.

Uprawnionymi członkami rodziny są:

>> małżonek;

>> inni członkowie rodziny spełniający warunki do uzyskania renty rodzinnej.

Prawo do odprawy mają tylko osoby uprawnione do wyżej wskazanej renty rodzinnej, jednak nie jest wymagane uzyskanie decyzji ZUS o przyznaniu renty na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Przysługujące małżonkowi prawo do odprawy pośmiertnej nie jest ograniczone żadnymi warunkami, także uprawnieniem do uzyskania renty rodzinnej. Wystarczające jest wykazanie pozostawania w związku małżeńskim.

Krąg innych uprawnionych członków rodziny określają przepisy ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Uprawnionymi są dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione:

>> do ukończenia 16 lat (bez względu na to, czy wypełniają obowiązek szkolny);

>> do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia.

Podstawa prawna

>> art. 93 § 1 K.p.

>> art. 68-71 ustawy o emeryturach i rentach z FUS.



Joanna Skrobisz

 

Więcej prawnych pytań i odpowiedzi – Głos Nauczycielski nr 22 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 22/2021: