„Jeśli coś Cię niepokoi, porozmawiaj z nauczycielami, którym ufasz – na pewno takich masz. Jeśli nie będą wiedzieć, co Cię dręczy, nie będą mogli pomóc” – to jedna z rad dla uczniów i uczennic, która znalazła się w poradniku przygotowanym przez fundację „Przestrzeń dla Edukacji” z okazji nowego roku szkolnego.
Poradnik promuje na swojej stronie Rzecznik Praw Obywatelskich. „Działania oddolne są ważne” – napisał Adam Bodnar i przy okazji zapowiedział, że w piątek 4 września w Żółwinie pod Warszawą odbędzie się debata w gronie rodziców i nauczycieli na temat nowych wyzwań dla szkoły.
Drogie Uczennice, Drodzy Uczniowie, mamy coś tylko dla Was. Przygotowałyśmy plakat z radami od starszych koleżanek o…
Opublikowany przez Fundacja "Przestrzeń dla edukacji" Poniedziałek, 31 sierpnia 2020
„Potrzebujemy nowej szkoły. Epidemia pokazała, że dobre relacje w szkole to podstawa. Możemy je budować tylko wspólnie” – czytamy w informacji zapowiadającej wydarzenie. Więcej można przeczytać tutaj.
A jakich jeszcze rad udzielają uczniom i uczennicom eksperci na nowy rok szkolny? Oto one:
>> Boisz się? Czegoś nie wiesz lub nie rozumiesz? My, dorośli, także uczymy się, jak sobie radzić z pandemią.
>> Jeśli coś Cię niepokoi, porozmawiaj z nauczycielami, którym ufasz – na pewno takich masz. Jeśli nie będą wiedzieć, co Cię dręczy, nie będą mogli pomóc. Zacznij działać w szkolnym samorządzie – to czas na Waszą aktywność w szkole.
>> Znasz dokumenty szkolne? Przeczytaj statut i procedury na czas pandemii. Łatwiej zrozumiesz, co się teraz dzieje wokół Ciebie
>> Czy wiesz, że w Twojej szkole działa rada rodziców? Możecie podpowiedzieć rodzicom, czego teraz w szkole potrzebujecie.
>> Sytuacja pandemii odbiega od szkolnej normy. Stres zmienia zachowania. Staraj się zachować życzliwość dla innych.
>> Nie rozumiesz nowych zakazów? Pytaj, proś o wytłumaczenie. Większość ograniczeń wynika z obowiązujących przepisów i odgórnych zaleceń. Pamiętaj, że my dorośli liczymy na Ciebie – że będziesz dbać o siebie, swoje zdrowie (szalik!!!). Nosząc maseczkę chronisz innych – uczniów i osoby z tzw. grupy ryzyka, starszych i chorych.
>> Dbaj o kolegów i koleżanki. Wszystkim od pół roku brakowało towarzystwa. Wzajemne relacje to jedna z ważniejszych rzeczy, których doświadczasz w szkole.
>> Jeśli czujesz się źle, nie lekceważ tego. Powiedz o tym rodzicom lub nauczycielce.
(JK, GN)
Witamy nowy rok szkolny! Pierwszy dzwonek w Głosie Nauczycielskim
RPO: Czy MEN wie już dokładnie, jak będzie wyglądać nauka w szkole od 1 września?