Jaka podwyżka dla nauczycieli? ZNP reaguje na publikację portalu OKO.press i wyjaśnia wątpliwości

„Niczym nieuzasadniona jest informacja podana przez portal OKO.press, w myśl której niejasne jest, czy deklaracja wyborcza Koalicji Obywatelskiej dotycząca podwyżki wynagrodzeń nauczycieli o 30 proc. (nie mniej niż 1500 zł) odnosi się do wynagrodzeń zasadniczych czy tzw. wynagrodzeń średnich” – podkreśla na swojej stronie ZNP i załącza wystąpienie lidera PO oraz kandydata większościowej koalicji na premiera Donalda Tuska.

Zdaniem ZNP nie ma wątpliwości, iż deklaracja Donalda Tuska odnosi się do wynagrodzeń zasadniczych. Z zapisem video wystąpienia lidera KO na ten temat można zapoznać się m.in. w serwisie YouTube.

Przypomnijmy, że 8 listopada br. w Portalu OKO.press opublikowano artykuł „Liczymy, jaką podwyżkę dostaną nauczyciele. 30 proc., ale od czego? I co z minimum 1500 zł?”.

Na wstępie tego artykułu postanowiono tezę, jakoby niejasnym było, czy deklaracja wyborcza Koalicji Obywatelskiej dotycząca podwyżki wynagrodzeń nauczycieli o 30 proc. (nie mniej niż 1500 zł) odnosiła się do wynagrodzeń średnich czy zasadniczych.

„Nauczycielki mają za Tuska zarabiać o 1,5 – 2,2 tys. miesięcznie więcej niż dziś. Podwyżka o 30 proc. to wielki skok po chudych 10 latach. Jest jednak niejasność, czy chodzi o wynagrodzenia średnie, czy zasadnicze. Bo >>zasada nie mniej niż 1500 zł<< zadziała inaczej…” – pisał m.in.. Piotr Pacewicz, redaktor naczelny portalu OKO.press.

„Tymczasem deklaracja lidera Koalicji Obywatelskiej złożona w trakcie kampanii wyborczej – w tym podczas prezentacji >>100 konkretów<< – była jasna i jednoznaczna tj.: >>W ciągu pierwszych 100 dni każdy polski nauczyciel, każda polska nauczycielka dostanie podwyżkę do wynagrodzenia zasadniczego minimum 1500 zł<<”. – uzasadnia Związek.

Więcej na stronie ZNP tutaj

(GN)

Donald Tusk: 30 proc. podwyżki dla nauczycieli jest zagwarantowane i nieodwołalne

30 proc. podwyżka dla nauczycieli już od 1 stycznia? Tusk do Dudy: „Ludzie czekają”

“Realna poprawa sytuacji materialnej nauczycieli”. Przedstawiciele i przedstawicielki opozycji podpisali po debacie ZNP „Porozumienie na rzecz edukacji”

Ile zarabiałby nauczyciel, gdyby Sejm wyjął z zamrażarki obywatelski projekt ZNP?