Już nie „po Wielkanocy”. Najnowszy rządowy horyzont otwarcia szkół to „na kilkanaście dni w czerwcu”?

Pamiętajmy o tym, że zeszły rok pokazał, że już maj, czerwiec był lepszy pod kątem zakażeń, też o wiele więcej jesteśmy nauczeni, jak się zachowywać, będzie wyszczepionych kilka milionów osób, w tym osoby z grup ryzyka. W związku z tym mam nadzieję, że jeszcze w tym roku szkolnym duża część osób będzie mogła wrócić do nauki, ale czy to będzie maj, czy czerwiec – teraz zadeklarować tego nie można  – oznajmił rzecznik rządu Piotr Müller w programie „Tłit” na portalu wp.pl.

Pytany, czy widzi sens w tym, żeby np. otwierać szkoły w ostatnich tygodniach roku szkolnego w czerwcu, potwierdził. – Nic nie jest w stanie zastąpić kontaktu osobistego, nawet w kontekście wystawienia ocen. Jeśli sytuacja epidemiczna na to pozwoli, to każdy tydzień jest cenny, aby to wykorzystać – podkreślił. 

Według Müllera „niestety w tej chwili terminu zadeklarować nie możemy, ze względu na brak przewidywalności, jeżeli chodzi o epidemię, rozwój koronawirusa, o to, w jaki sposób będzie się rozwijał program szczepień, bo to jest zależne od dostaw”. – Przez najbliższy czas to będą lekcje zdalne – stwierdził.

–  Będziemy robić wszystko, żeby nauka stacjonarna na wszystkich poziomach w szkołach i uczelniach wróciła najszybciej, jak to możliwe – dodał. 

W poniedziałek weszła w życie nowelizacja rozporządzenia ministra edukacji i nauki w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.  

Do 14 marca przedłużono naukę zdalną uczniom klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych. Młodsi uczniowie – z klas I-III szkół podstawowych – nadal uczą się stacjonarnie w szkołach, z wyjątkiem uczniów z woj. warmińsko-mazurskiego , którzy wrócili do nauki zdalnej. 

Źródło: wp.pl

(JK, GN)

Nauka zdalna starszych uczniów przedłużona do 14 marca. Nowe rozporządzenie już obowiązuje

Starsi uczniowie wrócą do szkół? Czarnek: Raczej trzeba martwić się o to, czy młodsze roczniki nie będą musiały wrócić do domu

Czarnek podał nowy, możliwy termin powrotu do szkół starszych uczniów. „Przed Wielkanocą”