Kolejny dzień matur 2022 – we wtorek m.in język polski na poziomie rozszerzonym. Czarnek zabrał głos ws. przecieków

Niestety zarówno w piątek, jak i w poniedziałek doszło do przecieków z języka angielskiego. Przecieki zostały zgłoszone do prokuratury. To jest rzecz, która będzie do wyeliminowania w kolejnych latach – komentował w TVP Info szef MEiN Przemysław Czarnek. Pytany, których regionów kraju dotyczą przecieki (w ubiegłych latach dochodziło do nich na Podlasiu – przyp.red) odparł, że „dotyczą całej Polski”. We wtorek uczniowie szkół średnich przystępują do pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Po południu natomiast odbędą się pisemne egzaminy z języka francuskiego na poziomie rozszerzonym i na poziomie dwujęzycznym.

Według szefa MEiN matury, mimo przecieków, przebiegają bez większych zakłóceń. – W latach poprzednich dominowały alarmy bombowe, które destabilizowały prace szkół i egzaminatorów. W tym roku dzięki solidnemu przygotowaniu CK, dr Smolika oraz ścisła współpracy z CBŚ, policją spowodowała, że dyrektorzy szkół przygotowali się na fałszywe alarmy – ocenił Czarnek.

Za to małopolska kurator oświaty Barbara Nowak zwróciła uwagę na inny „problem”. Jej zdaniem, uczniowie musieli sami dużo pracować przed maturami ze względu na… strajk nauczycieli w 2019 roku.

„W tym roku maturę w Małopolsce zdaje 32.584 uczniów, w tym 26.831 tegorocznych absolwentów. Wiem, że sami musieli dużo pracować. Strajk nauczycieli w 2019 roku, potem izolacje pandemiczne nie sprzyjały uczeniu się. Na szczęście dziś egzamin bez restrykcji sanitarnych” – napisała na Twitterze Nowak.

We wtorek uczniowie szkół średnich przystępują do pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Po południu natomiast odbędą się pisemne egzaminy z języka francuskiego na poziomie rozszerzonym i na poziomie dwujęzycznym.

Chęć zdawania egzaminu pisemnego z języka polskiego na poziomie rozszerzonym zadeklarowało 63,8 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. Chęć zdawania egzaminu pisemnego z języka francuskiego na poziomie rozszerzonym zadeklarowało 801 tegorocznych absolwentów, a na poziomie dwujęzycznym – 163.

Egzaminy te nie są obowiązkowe.

Jakie egzaminy czekają jeszcze maturzystów w tym tygodniu?

>> 10 maja (wtorek) – godz. 9. – język polski (poziom rozszerzony), godz. 14 – język francuski (poziom rozszerzony i dwujęzyczny);

>>11 maja (środa) – godz. 9 – matematyka (poziom rozszerzony), godz. 14 – język hiszpański (poziom rozszerzony i dwujęzyczny);

>>12 maja (czwartek) – godz. 9 biologia; godz. 14 – język rosyjski (poziom rozszerzony i dwujęzyczny);

>> 13 maja (piątek) – godz. 9 wiedza o społeczeństwie, godz. 14 – język niemiecki (poziom rozszerzony i dwujęzyczny);

Pełny harmonogram znajduje się tutaj

(GN)

Trzy, dwa, jeden… start! Rozpoczął się tegoroczny maraton maturalny. Na początek – język polski

Rzymkowski: Matury przebiegają spokojniej niż w latach poprzednich. CKE otrzymała kolejne zawiadomienie o przecieku

Barbara Nowak ma przeprosić ZNP i nauczycieli za przypisanie im alarmów bombowych w trakcie matur 2019