Niestety zarówno w piątek, jak i w poniedziałek doszło do przecieków z języka angielskiego. Przecieki zostały zgłoszone do prokuratury. To jest rzecz, która będzie do wyeliminowania w kolejnych latach – komentował w TVP Info szef MEiN Przemysław Czarnek. Pytany, których regionów kraju dotyczą przecieki (w ubiegłych latach dochodziło do nich na Podlasiu – przyp.red) odparł, że „dotyczą całej Polski”. We wtorek uczniowie szkół średnich przystępują do pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Po południu natomiast odbędą się pisemne egzaminy z języka francuskiego na poziomie rozszerzonym i na poziomie dwujęzycznym.
Według szefa MEiN matury, mimo przecieków, przebiegają bez większych zakłóceń. – W latach poprzednich dominowały alarmy bombowe, które destabilizowały prace szkół i egzaminatorów. W tym roku dzięki solidnemu przygotowaniu CK, dr Smolika oraz ścisła współpracy z CBŚ, policją spowodowała, że dyrektorzy szkół przygotowali się na fałszywe alarmy – ocenił Czarnek.
Przecieki na maturach zostały zgłoszone do prokuratury. To jest rzecz, która będzie do wyeliminowania w kolejnych latach – powiedział w TVP Info minister edukacji prof. Przemysław Czarnek#wieszwięcej #matury2022 @MEIN_GOV_PL @CzarnekP pic.twitter.com/J54IPubD5w
— tvp.info 🇵🇱 (@tvp_info) May 9, 2022
Za to małopolska kurator oświaty Barbara Nowak zwróciła uwagę na inny „problem”. Jej zdaniem, uczniowie musieli sami dużo pracować przed maturami ze względu na… strajk nauczycieli w 2019 roku.
„W tym roku maturę w Małopolsce zdaje 32.584 uczniów, w tym 26.831 tegorocznych absolwentów. Wiem, że sami musieli dużo pracować. Strajk nauczycieli w 2019 roku, potem izolacje pandemiczne nie sprzyjały uczeniu się. Na szczęście dziś egzamin bez restrykcji sanitarnych” – napisała na Twitterze Nowak.
W tym roku maturę w Małopolsce zdaje 32.584 uczniów, w tym 26.831 tegorocznych absolwentów. Wiem, że sami musieli dużo pracować. Strajk nauczycieli w 2019 roku, potem izolacje pandemiczne nie sprzyjały uczeniu się. Na szczęście dziś egzamin bez restrykcji sanitarnych. https://t.co/b7Plz0QCIs
— Barbara Nowak (@Br_Nowak) May 4, 2022
We wtorek uczniowie szkół średnich przystępują do pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Po południu natomiast odbędą się pisemne egzaminy z języka francuskiego na poziomie rozszerzonym i na poziomie dwujęzycznym.
O 9:00 ok. 69 000 osób, w tym ok. 64 000 tegorocznych absolwentów, przystąpi do #matura2022 z 👉j. polskiego na poziomie rozszerzonym.
Życzymy wszystkim lekkiego pióra! 🖋️📚@MEIN_GOV_PL
— CKE (@CKE_PL) May 10, 2022
Chęć zdawania egzaminu pisemnego z języka polskiego na poziomie rozszerzonym zadeklarowało 63,8 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. Chęć zdawania egzaminu pisemnego z języka francuskiego na poziomie rozszerzonym zadeklarowało 801 tegorocznych absolwentów, a na poziomie dwujęzycznym – 163.
Egzaminy te nie są obowiązkowe.
Jakie egzaminy czekają jeszcze maturzystów w tym tygodniu?
>> 10 maja (wtorek) – godz. 9. – język polski (poziom rozszerzony), godz. 14 – język francuski (poziom rozszerzony i dwujęzyczny);
>>11 maja (środa) – godz. 9 – matematyka (poziom rozszerzony), godz. 14 – język hiszpański (poziom rozszerzony i dwujęzyczny);
>>12 maja (czwartek) – godz. 9 biologia; godz. 14 – język rosyjski (poziom rozszerzony i dwujęzyczny);
>> 13 maja (piątek) – godz. 9 wiedza o społeczeństwie, godz. 14 – język niemiecki (poziom rozszerzony i dwujęzyczny);
Pełny harmonogram znajduje się tutaj
(GN)
Trzy, dwa, jeden… start! Rozpoczął się tegoroczny maraton maturalny. Na początek – język polski