Kolejny miesiąc i kolejny rekord. Inflacja już prawie 18 proc.

Według wstępnego odczytu GUS, inflacja w październiku 2022 r. wyniosła 17,9 proc. i była o 1,8 proc. wyższa od inflacji w poprzednim miesiącu. To oznacza, że drożyzna zjada coraz większą część wynagrodzenia m.in. nauczycieli

“Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w październiku 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 17,9 proc. (wskaźnik cen 117,9), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1,8 proc. (wskaźnik cen 101,8)” – czytamy w komunikacie GUS.

W ciągu roku żywność i napoje bezalkoholowe zdrożały o 21,9 proc., a w ciągu miesiąca – o 2,7 proc. Ceny nośników energii poszły w porównaniu z ub.r. w górę o 41,7 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem – o 2 proc. Paliwo podrożało natomiast w ciągu roku o 19,5 proc., a w ciągu miesiąca – aż o 4,1 proc.

Rząd: Podwyżka dla nauczycieli w 2023 r. wyniesie 7,8 proc. KPRM odpowiada na pytanie Głosu…

Rosnąca inflacja uderza szczególnie mocno w portfele nauczycieli. W tym roku wynagrodzenie wszystkich nauczycieli wzrosło jedynie o 4,4 proc. od 1 maja br. Dodatkowo nauczyciele kontraktowi i stażyści otrzymali 1 września podwyżkę w wysokości 8-10 proc. (to zaledwie 15-procentowa grupa nauczycieli).

Jak wynika z projektu ustawy budżetowej na 2023 r., od 1 stycznia 2023 podwyżka dla nauczycieli ma wynieść 7,8 proc. Według ZNP, oferowana podwyżka jest stanowczo zbyt niska i powinna wynieść co najmniej 23 proc. Takie poprawki do budżetu ZNP zamierza zaproponować podczas sejmowych prac nad tą ustawą.

Brak godnych podwyżek dla nauczycieli, niskie nakłady na oświatę – ZNP zaopiniował projekt budżetu na 2023 r.

W projekcie ustawy budżetowej na 2023 r. zapisano prognozę inflacji w przyszłym roku w wysokości 9,8 proc., ale duża część ekonomistów jest przekonana, że rzeczywista inflacja może się okazać dużo wyższa niż prognoza budżetowa. Eksperci spodziewają się co najmniej 20 proc. inflacji jeszcze przed świętami bożonarodzeniowymi.

(PS, GN)

Kolejny rekord inflacji. GUS opublikował wstępne dane za wrzesień. Drożyzna drenuje nauczycielskie budżety