Komisja Europejska domaga się wyjaśnień od Czarnka. Chodzi o straszenie uczelni wyższych karami za strajk kobiet

Minister edukacji i nauki zapowiadał, że może pozbawić grantów uczelnie, które dały studentom wolne podczas Strajku Kobiet. Marija Gabriel, unijna komisarz ds. badań, nauki i innowacji w piśmie skierowanym do MEN domaga się wyjaśnień od Przemysława Czarnka.

„Komisja Europejska przywiązuje dużą wagę do wolności słowa i wolności akademickiej. Komisja Europejska opowiada się za autonomią instytucji akademickich, zarówno pod względem finansowym, jak i samorządowym. Nasze europejskie wartości i swobody powinny pozostać chronione w całej UE” – cytuje list KE „Gazeta Wyborcza”

Przypomnijmy, że szef MEN 29 października po pierwszych demonstracjach Strajku Kobiet postraszył konsekwencjami uczelnie wyższe, które dały studentom wolne podczas strajku.

– Proszę nie zapominać, że ja mam również kompetencje do rozdzielania środków inwestycyjnych dla uczelni, środków na badania, na granty” – zapowiadał.

Czarnek chce karać uczelnie wyższe za “zachęcanie” do strajku kobiet. Postraszył, że będzie obcinał środki na inwestycje i granty

– Takie wnioski leżą u nas w ministerstwie i nie mam najmniejszej wątpliwości, że będziemy musieli brać pod uwagę również to, co się dzieje na poszczególnych uczelniach, które narażają na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia nie tylko swoich studentów, ale również ich rodziny, również ich najbliższych, również seniorów z ich rodzin, zachęcając ich wręcz do wychodzenia na wielkie manifestacje w szczycie pandemii – mówił.

W odpowiedzi komisarz Marija Gabriel wysłała list do Ministerstwa Edukacji i Nauki. Zwróciła uwagę, że zawieszenie finansowania „może w szczególności wpłynąć na stabilność finansową instytucji szkolnictwa wyższego w czasie, gdy reakcja na kryzys wymaga dodatkowych środków”, a także iż „może to mieć poważne konsekwencje dla dostępu do szkolnictwa wyższego i jego jakości”.

Marija Gabriel zapytała o trzy kwestie. Poprosiła, by Przemysław Czarnek wyjaśnił, czy i z jakiego powodu podjęto już decyzje o zawieszeniu finansowania dla jakiejkolwiek polskiej uczelni.  Druga kwestia dotyczyła ewentualnych kar i ich konsekwencji dla „stabilności finansowej instytucji szkolnictwa wyższego i autonomii akademickiej”. Na koniec zapytała też o „środki w stosunku do nauczycieli, którzy są oskarżeni o zachęcanie uczniów do udziału w protestach”.

(JK, GN)

Źródło: wyborcza.pl

Sekretariat RSzWiN ZNP reaguje na słowa Czarnka i pyta premiera: Czy autonomia uczelni zostanie przez obecne władze ograniczona?

Rektorzy oburzeni słowami Czarnka o „spowodowaniu wśród studentów zwiększenia ryzyka zarażenia wirusem SARS-CoV-2”