Kurier zamiast Internetu? Szef MEN odpowiada na pytania nauczycieli i radzi jak pracować zdalnie

Jak pracować zdalnie jeśli uczeń bądź gospodarstwo domowe nie ma dostępu do Internetu albo stacjonarnego komputera? – Zdalne nauczanie można realizować także za pomocą innych urządzeń np. laptopów, iPadów, czy po prostu zwykłych telefonów komórkowych, część materiałów można w taki sposób przekazać – tłumaczy szef MEN Dariusz Piontkowski na filmiku udostępnionym w mediach społecznościowych.

– Tam gdzie nie będzie to możliwe poprosimy dyrektorów szkół o przesłanie pakietów informacyjnych do domów, czy to drogą pocztową, czy przez kuriera czy jakąś inną metodą. Tak aby materiały, które są zalecane w formie elektronicznej w wersji papierowej dotarły do tych uczniów, którzy nie mają możliwości skorzystania z Internetu – tłumaczy.

Co z dziećmi, które nie mają komputerów? ZNP interweniuje w sprawie zdalnego kształcenia

Minister Dariusz Piontkowski próbuje odpowiedzieć w mediach społecznościowych na najczęstsze pytania, które trafiają do jego resortu w związku zawieszeniem pracy szkół i pracą zdalną pracowników oświaty. – Kończymy pracę nad rozporządzeniem, które ureguluje kwestię zdalnego nauczania. Do momentu gdy rozporządzenie nie wejdzie w życie nie można wystawiać ocen za materiał, który był zadawany w trakcie zdalnej nauki – oświadczył. Dopiero rozporządzenie ma umożliwić ocenianie i klasyfikację uczniów, w tym maturzystów.

MEN chce, by nauczyciele prowadzili zdalne lekcje

Jak ma wyglądać praca zdalna nauczycieli?

– Nauczyciel nie ma obowiązku wychodzenia z domu. Może swoją pracę zdalną wykonywać z domu przy użyciu tych narzędzi, które posiada prywatnie, czy ewentualnie zostały mu udostępnione przez dyrektora. Jeżeli takiej możliwości technicznej nie ma w domu wówczas może skorzystać z urządzeń, które znajdują się na terenie szkoły. Przypomnę że inne zakłady pracy też funkcjonują. To nie jest tak, że sam pobyt w szkole naraża pracownika na zarażenie koronawirusem – mówi Piontkowski.

Co z administracją i obsługą?

Jeśli chodzi o pracowników obsługi i administracji, to dotyczą ich te same zasady co nauczycieli. Jeżeli nie ma takiej potrzeby ci pracownicy nie muszą przebywać w szkole, część z nich może wykonywać pracę zdalnie np. pani księgowa, czy osoba zajmująca się kadrami. Jeżeli pracownicy obsługi mają zadania do wykonania, to mogą przecież wyczyścić korytarze, klasy, wypucować okna – korzystając z tego, że uczniów nie ma w szkole. Gdy wykonają te czynności dyrektor spokojnie może odesłać ich do domu by oczekiwali w gotowości. Za ten okres należy im się wynagrodzenie – ocenia szef MEN.

Ile nauczyciele powinni zadawać?

– To dobry czas by pomóc uczniom w powtarzaniu materiału, w zdobyciu dodatkowej wiedzy z danego przedmiotu, zaciekawienia swoim przedmiotem, ale jednocześnie metoda (zdalna praca), która ma na dłuższą metę pozwolić na realizację materiału. Pamiętajmy jednak, że każdy z uczniów ma też ograniczone możliwości i czas na realizację materiału. Nie przesadzajmy z ilością treści przekazywanych uczniom do zrealizowania – radzi Dariusz Piontkowski.

Co z olimpiadami przedmiotowymi?

– Za chwilę powinno się ukazać rozporządzenie. Najprawdopodobniej zdecydujemy o tym, że ci uczniowie, którzy przeszli z drugiego etapu do etapu trzeciego uzyskają tytuł finalistów – zapowiada szef MEN.

Jak ma się odbywać rekrutacja do przedszkoli?

– Ta rekrutacja w niektórych gminach już się rozpoczęła. Zgodnie z obowiązującymi przepisami rekrutację organizuje dana gmina, miasto i to jednostki samorządu terytorialnego podejmują decyzje kiedy ta rekrutacja się rozpoczyna i kiedy kończy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami można ten termin rekrutacji spokojnie przesunąć, ale można także zdecydować o tym, że taka rekrutacja będzie się odbywała tylko i wyłącznie w formie elektronicznej. Jeżeli samorząd się na taką decyzję nie zdecyduje może np. wystawić jakieś skrzynki, pudełka, w których rodzice mogą zostawiać koperty z informacjami jaka jest ich decyzja co do rekrutacji – podpowiada minister.

Więcej odpowiedzi można wysłuchać na filmiku.

(JK, GN)

Szef MEN o wynagrodzeniach nauczycieli podczas zawieszenia zajęć w szkołach i wykorzystaniu sprzętu komputerowego

Przerwa w szkołach zakończy się dopiero po Wielkanocy? Szef MEN: Bardzo prawdopodobne, że tak będzie