Szef MEN o wynagrodzeniach nauczycieli podczas zawieszenia zajęć w szkołach i wykorzystaniu sprzętu komputerowego

W przypadku gdy nauczyciele wykonują swoją pracę zdalnie należy im się pełne wynagrodzenie łącznie z dodatkiem stażowym czy funkcyjnym. Jeżeli będzie to tylko gotowość do pracy i pracownicy oświaty nie będą wykonywali żadnych zadań wtedy będzie się im należało wynagrodzenie zasadnicze – szef MEN Dariusz Piontkowski tłumaczy na filmiku zamieszczonym na Facebooku jakie wynagrodzenia  otrzymają nauczyciele w związku z zawieszeniem zajęć w szkołach.

Pod filmikiem od razu zaroiło się od komentarzy nauczycieli. „Co z rodzinami gdzie jest kilkoro dzieci a jeden komputer w domu?”, „Co jeśli dzieci nie mają komputera tylko telefony i bardzo mały pakiet internetu?”, „A co z nauczycielami z placówek specjalnych, którzy nie mogą ze swoimi uczniami pracować zdalnie?, „Jak mam uczyć zdalnie dziecko z niepełnosprawnością w stopniu głębokim?”, „Co z nadgodzinami?” – pytają.

Szef MEN wynagrodzeniach nauczycieli podczas zawieszenia zajęć

Minister Edukacji Narodowej o wynagrodzeniach nauczycieli podczas zawieszenia zajęć w szkołach.

Opublikowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej Wtorek, 17 marca 2020

 

O wynagrodzeniach nauczycieli za czas przestoju w szkole szkoły pisaliśmy w Głosie tutaj:

Szkoły nie pracują. Jakie wynagrodzenie należy się nauczycielowi?

„Oczywiście nikt nie będzie zmuszał nauczycieli do tego by przychodzili na 8 godzin do pracy. Oni mają pozostawać w gotowości do pracy bądź wykonywać te pracę zdalnie za pomocą nowoczesnych narzędzi elektronicznych. Dyrektor szkoły powinien udostępnić jeżeli jest taka potrzeba swoje komputery, swoją salę komputerową aby nauczyciele mogli to zrobić w szkole” – przekonuje na filmiku szef MEN.

„Jeżeli mają taką możliwość powinni przygotowywać materiały dla uczniów na podstawie swojego sprzętu, możliwości które mają w domu, wtedy nie ma potrzeby żeby przychodzili do szkoły” – dodaje minister Piontkowski.

Szef MEN skierował do dyrektorów informację w sprawie przygotowania szkół oraz placówek systemu oświaty do organizacji zajęć edukacyjnych i zajęć prowadzonych w ramach kwalifikacyjnych kursów zawodowych z wykorzystaniem metod, a także technik kształcenia na odległość. W najbliższych dniach ma wejść w życie rozporządzenie, które ureguluje organizację kształcenia wykorzystującego metody tzw. zdalnego nauczania.

Więcej można przeczytać tutaj.

(JK, GN)

Przerwa w szkołach zakończy się dopiero po Wielkanocy? Szef MEN: Bardzo prawdopodobne, że tak będzie

MEN: Obecność pracowników w przedszkolach i szkołach należy ograniczyć do minimum