Lex Czarnek: W poniedziałek spotkanie prezydenta z szefem MEiN, a we wtorek wysłuchanie społeczne w Senacie

O godz. 16 prezydent Andrzej Duda spotka się z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem. Tematem rozmowy będzie wzbudzająca ogromne kontrowersje nowelizacja Prawa oświatowego czyli tzw. lex Czarnek.

Szef MEiN pytany w piątek, czy sądzi, że uda mu się przekonać prezydenta do podpisania zmian w Prawie oświatowym odpowiedział, że „prezydent ma autonomiczną decyzję w tej sprawie”. „Nie zamierzam ingerować w jego uprawnienia konstytucyjne” – stwierdził  minister.

W Polskim Radiu powiedział z kolei, że jest otwarty na rozmowy dotyczące ewentualnych zmian. – Z chęcią wyjaśnię również wszelkie wątpliwości, jeśli u pana prezydenta takowe powstają – zapowiedział.

Jak zapowiadano w spotkaniu udział mają wziąć również przewodnicząca sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży Mirosława Stachowiak-Różecka (PiS) i wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski.

Tydzień temu o nowelizacji Prawa oświatowego z małżonką prezydenta Agatą Kornhauser-Dudą rozmawiały posłanki KO: Kinga Gajewska, Barbara Nowacka, Krystyna Szumilas i Katarzyna Lubnauer. W spotkaniu uczestniczyła także Małgorzata Paprocka, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

– Pierwsza dama wyraziła się dosyć jasno co uważa. Obiecała, że będzie rozmawiała z prezydentem – relacjonowała Gajewska. – Gdyby miała możliwość decydowania, ustawa nie weszłaby w życie – dodała Lubnauer.

Nowelizacja ustawy Prawo oświatowe została uchwalona przez Sejm w połowie stycznia. W lutym ma się nią zająć Senat. We wtorek, 1 lutego 2022 r. o godz. 12:00 odbędzie się wysłuchanie społeczne w Senacie poświęcone ustawie lex Czarnek.  Transmisja: www.senat.gov.pl oraz na facebookowym profilu ZNP.

(JK, GN)

Po spotkaniu opozycji z pierwszą damą ws. lex Czarnek. „Gdyby miała możliwość decydowania ustawa nie weszłaby w życie”

Senackie komisje za odrzuceniem lex Czarnek. Senatorowie chcą się kierować opinią ZNP na temat tej ustawy