Liczba uchodźców z Ukrainy w Polsce zbliża się do 2 mln. 30 tysięcy dzieci zapisało się do szkół

Od 24.02 z Ukrainy do Polski przyjechało 1,83 mln osób – przekazała Straż Graniczna. Tylko we wtorek, do godz. 7.00 polską granicę przekroczyło 17,5 tys. osób. Według Financial Times Polska znajduje się obecnie na czwartym miejscu na świecie pod względem populacji uchodźców. Tymczasem MEiN podaje, że do Polskich szkół zostało już zapisanych 30 tys. dzieci z Ukrainy. Resort podaje też, że powstało ponad 340 oddziałów przygotowawczych.

We wtorkowym raporcie Straż Graniczna przekazała, że granicę polsko-ukraińską przekroczyło już ponad 1,8 mln uchodźców wojennych. Najwięcej przekroczeń granicy odbywa się na przejściach granicznym w Medyce, w Hrebenne i Dorohusku.

Z najnowszych danych wynika również, że 300 tys. osób przyjechało do Mołdawii, prawie 250 tys. osób wyjechało na Węgry, ok. 200 tys. osób do Słowacji, ponad 100 tys. uchodźców skierowało się do Rosji, 85 tys. do Rumunii oraz ok. 1 tys. na Białoruś. Natomiast ponad 300 tys. Ukraińców wyjechało do innych krajów Europy.

Według Financial Times Polska gości obecnie jedną z największych populacji uchodźców na świecie. Z danych jakie podał dziennik wynika, że jesteśmy czwartym krajem na świecie pod względem wielkości populacji uchodźców i osób poszukujących azylu. Przed Polską jest tylko Turcja, Kolumbia oraz Stany Zjednoczone.

Blisko 30 tys. ukraińskich dzieci trafiło już do polskich szkół po inwazji rosyjskiej na Ukrainę – poinformował  minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Szef MEiN wizytował Szkołę Podstawową im. gen. Nikodema Sulika w Lubyczy Królewskiej, gdzie zorganizowany został jeden z punktów recepcyjnych obsługujących przejście graniczne w Hrebennem.

„Najlepszym sposobem przyjmowania dzieci ukraińskich do Polski, zwłaszcza tych, które nie mówią i nie rozumieją języka polskiego, są oddziały przygotowawcze: szkolne, międzyszkolne i międzygminne. To najbardziej elastyczny sposób przyjmowania dzieci do polskich szkół i najlepszy dla dzieci” – stwierdził Czarnek. Dodał, że sposób ten jest też „najmniej inwazyjny tzn. najmniej ingeruje w polskich system oświaty”.

Minister przekazał, że w Polsce do szkół zostało przyjętych blisko 30 tys. dzieci ukraińskich uchodźców. „30 tys. na ok. 600-650 tys. dzieci, to jeszcze niewielki odsetek. Przytłaczająca większość rodziców i opiekunów nie podjęła jeszcze decyzji. Na ten moment nie rodzi to większego problemu” – powiedział Czarnek. Dodał, że z informacji zgromadzonych przez wszystkich kuratorów oświaty wynika, że w Polsce jest 11 tys. nauczycieli ze znajomością języka rosyjskiego i ukraińskiego.

(JK, GN)

Fot: gov.pl

Wniosek ZNP do MFiPR o przekierowanie środków EFS na wsparcie placówek oświatowych

OSKKO domaga się od MEiN wyłączenia ukraińskich uczniów z obowiązujących ogólnie zasad oceniania i klasyfikowania

Czarnek powołał przy MEiN radę ds. edukacji uchodźców. Kto w niej zasiada? Zalewska, Legutko, Stachowiak-Różecka