List Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych (ITUC) do premiera RP ws. hejtu wobec nauczycieli i ZNP

„Uważamy, że jak najszybsze zbadanie tej bulwersującej sprawy leży w interesie publicznym. W związku z tym w pełni popieramy wniosek Związku Nauczycielstwa Polskiego o wszczęcie postępowania przez Prokuraturę RP w celu zbadania prawdziwości informacji prezentowanych w mediach” – czytamy m.in. w liście Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych (ITUC – International Trade Union Confederation) do premiera Morawieckiego ws. hejtu wobec protestujących nauczycieli, pracowników oświaty oraz ZNP.

Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych to największe na świecie zrzeszenie związków zawodowych. W piśmie do premiera sekretarz generalna ITUC Sharan Burrow wyraziła zaniepokojenie po ujawnieniu informacji ws. rzekomego udziału polskich władz w planowaniu ataków hakerskich na ZNP i nauczycieli, którzy przyłączyli się do strajku w 2019 roku. Przypomniała, że strajk  odbywał się w ramach sporu zbiorowego, zgodnie z procedurami określonymi przez prawo i z zachowaniem wszelkich wymogów organizacyjnych.

W liście do premiera Burrow wiele miejsca poświęciła roli dialogu społecznego w demokracjach cytując odpowiednie artykuły z Konstytucji RP. „W tym kontekście gdyby potwierdziły się informacje o zorganizowaniu kampanii mającej na celu poniżenie i zniesławienie określonej grupy zawodowej, mielibyśmy do czynienia nie tylko z czynem przestępczym, ale także z czynem podważającym jeden z filarów społeczeństwa obywatelskiego i funkcjonowania państwa” – podkreśliła.

ITUC wyraził poparcie dla działań ZNP mających na celu dogłębne zbadanie sprawy i opowiada się za poinformowaniem opinii publicznej o wynikach dochodzenia.

Cały list można przeczytać tutaj.

ZNP otrzymał w sumie kilkadziesiąt listów poparcia od pracowników innych branż i sektorów, związków zawodowych w Polsce i grup społecznych oburzonych treścią ujawnionych maili, które mają rzekomo pochodzić ze skrzynki szefa KPRM Michała Dworczyka, ujawniających plan przygotowanego ataku na prezesa ZNP i nauczycieli w czasie protestu w 2019 r.

(JK, GN)

ZNP złożył wniosek do Prokuratury o wszczęcie postępowania ws. zniesławienia nauczycieli, pracowników oświaty i Związku

ZNP dziękuje za wsparcie po ujawnieniu hejtu na nauczycieli i Związek

„Nie ma zgody na hejt wobec nauczycieli”. ZNP składa wnioski do prokuratury i domaga się wyjaśnień ws. afery mailowej

Prezes ZNP: Domagamy się wyjaśnienia wszelkich okoliczności, które towarzyszyły zmasowanej fali hejtu na nauczycieli (video)