„Maski opadły”. Prezes Okręgu Małopolskiego ZNP o stanie dialogu społecznego w oświacie

„Moim zdaniem stała się rzecz bezprecedensowa. Wbrew ustawie o związkach zawodowych i zasadom dialogu społecznego zawartych w ustawie o Radzie Dialogu Społecznego, Pan Andrzej Duda, Prezydent RP zaprosił na rozmowy wybrany związek zawodowy, a Pan Mateusz Morawiecki, Premier RP i Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek takie postępowanie zaaprobowali” – komentuje Arkadiusz Boroń, prezes Okręgu Małopolskiego ZNP w odezwie do nauczycielek i nauczycieli zrzeszonych w ZNP.

„Postępowanie najwyższych władz państwowych jako obywatele i pracownicy mamy pełne prawo potępić. To tak od tej pory będzie się prowadziło dialog społeczny w Polsce? Będzie się wybierać partnerów do rozmów? Maska ministra Czarnka opadła (…) Można ZNP lubić lub nie, ale odsunięcie od rozmów największego związku zawodowego działającego w oświacie świadczy o złej woli” – napisał Boroń w komentarzu z cyklu „Okiem Prezesa”

„Wbrew oficjalnej narracji Pana Ministra, proponowane zmiany znacząco pogorszą warunki pracy i płacy nauczycieli. Nie ma na to naszej zgody!” – podkreślił

Arkadiusz Boroń apeluje by „robić swoje” i zwraca uwagę na „ofensywę polityczną” ZNP:  złożenie w Sejmie 250 tys podpisów pod  inicjatywą „Godne płace” i spotkania kierownictwa ZNP z politykami partii zasiadających w Sejmie. 

„Mam nadzieję, że będzie skuteczna („ofensywa polityczna” – przyp.red)  i uda się zablokować szkodliwe zmiany MEiN” – podkreśla Boroń. „Apeluję do Was wszystkich, podejmujcie rozmowy na te tematy w swoim środowisku. Rozmawiajcie w Gronach Pedagogicznych i z posłami ze swojego okręgu wyborczego. Argumentów i materiałów dostarczy każdy Prezes Ogniska ZNP. Jeszcze nie przegraliśmy” – wzywa szef Okręgu  Małopolskiego ZNP.

Cały komentarz prezesa Okręgu Małopolskiego ZNP można znaleźć tutaj.

(JK, GN)

Czarnek nie odpisał ZNP na pismo ws. harmonogramu prac zespołu ds. statusu. O planach MEiN informuje znowu w mediach

Wyższe pensje nauczycieli – obywatelska inicjatywa ustawodawcza wraz z podpisami trafi dziś do Sejmu!

Władze ZNP spotkały się w czwartek z reprezentacją klubu Lewicy. Po południu spotkanie z PSL

Nauczyciele obawiają się cięć od września. Arkadiusz Boroń: Wiemy, że są planowane oszczędności, chcemy je powtrzymać