Matura 2023. W środę WOS oraz język niemiecki. Rozpoczęły się też matury ustne, które potrwają do 23 bm.

W piątym dniu matur abiturienci rozpoczęli zmagania z egzaminami ustnymi, a także kolejnymi przedmiotami na poziomie rozszerzonym. 17 tys. zdających przystąpiło do matury z wiedzy o społeczeństwie. Po południu odbędzie się egzamin z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym. Chęć przystąpienia do tych egzaminów zadeklarowało ponad 4,8 tys. maturzystów.

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią wróciły matury ustne. Tegoroczni absolwenci mierzą się z nimi od środy 10 maja. Matury ustne potrwają do 23 maja, a ich dokładny termin jest ustalany dla uczniów indywidualnie.

Ok. 272 400 zdających, którzy ukończyli szkołę ponadpodstawową w roku szkolnym 2022/2023 (w tym: ok. 158 400 absolwentów 4-letniego LO oraz ok. 114 000 absolwentów 4-letniego technikum, branżowej szkoły II stopnia), przystępuje do egzaminu maturalnego w części ustnej z następujących przedmiotów obowiązkowych:

>>język polski – bez określania poziomu,

>>język obcy nowożytny – bez określania poziomu,

>> język mniejszości narodowej – bez określania poziomu (wyłącznie absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania danej mniejszości narodowej)

W środę odbyła się też matura z Wiedzy o Społeczeństwie na poziomie rozszerzonym. Jedno z pytań dotyczyło byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Pytanie odnosiło się dokładnie do prezydenckiego przemówienie z 2008 roku w sprawie konfliktu Rosji i Gruzji. Uczniowie mieli na podstawie tekstu przemówienia i zdjęcia, na którym był Lech Kaczyński napisać, kto wygłosił przemówienie.

Po południu odbędzie się egzamin z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym. Chęć przystąpienia do tych egzaminów zadeklarowało ponad 4,8 tys. maturzystów.

Arkusze można znaleźć tutaj

(GN)

Matura 2023. Zakończyła się część egzaminów obowiązkowych. Teraz zdający mierzą się z przedmiotami dodatkowymi

Czarnek w ostatniej chwili zmienia zasady organizacji ustnej matury z języka polskiego

CKE opublikowała listę zadań na ustną maturę z języka polskiego w 2024 r. Uczniów czekają kolejne zmiany