MEiN: Do drugiej tury testów przesiewowych zgłosiło się 33 tys. nauczycieli

Do drugiej tury badania przesiewowego, które ruszyło w niedzielę, zgłosiło się około 33 tys. nauczycieli klas I-III szkół podstawowych i specjalnych – podało Ministerstwo Edukacji i Nauki. W pierwszej turze uczestniczyło ponad 130 tys. nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi.

Przypomnijmy, że od 7 do 12 lutego odbywać się będzie testowanie na obecność SARS-Cov-2 nauczycieli ze szkół podstawowych i specjalnych (klas I-III), a od 14 do 19 lutego odbędzie się testowanie nauczycieli przedszkola. Badanie – inaczej niż w styczniu – nie obejmie pracowników administracyjnych, technicznych oraz personelu sprzątającego.

Testy przeprowadzają wojewódzkie stacje sanitarno-epidemiologiczne. Na testy mogły zgłaszać się osoby, które były już testowane w ramach powrotu do szkół po feriach zimowych i otrzymały wynik negatywny, a chciały ponownie poddać się badaniu.

Pierwsze testy przesiewowe w oświacie przeprowadzono między 11 a 17 stycznia, tuż przed powrotem najmłodszych dzieci do nauki stacjonarnej. Wymazy pobrano wtedy od ponad 136 tys. osób. Zakażenie wykryto u 2591 osób.

– Testy nauczycieli z tego tygodnia będą pierwszą wskazówką, jak wygląda sytuacja w szkołach – wskazał rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że wyniki testów będą brane pod uwagę przy decyzji o powrocie do szkół starszych uczniów.

(JK, GN)

Od dziś niektórzy nauczyciele mogą się przetestować

Czarnek podał nowy, możliwy termin powrotu do szkół starszych uczniów. „Przed Wielkanocą”

Szef MEiN podał wstępne wyniki testów na koronawirusa. Ilu nauczycieli i pracowników obsługi jest zakażonych?