MEiN uruchomiło bezpłatną infolinię „Pomagamy”. Uczniowie, rodzice i nauczyciele mogą uzyskać wsparcie

Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy mogą uzyskać pomoc psychologów, pedagogów oraz prawników. Ruszyła całodobowa bezpłatna, ogólnopolska infolinia „Pomagamy” – podało w środę 8 września Ministerstwo Edukacji i Nauki. Wsparcie można otrzymać także za pośrednictwem kontaktu mailowego [email protected].

Nowy numer telefonu został uruchomiony na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki. „Celem tej infolinii jest profilaktyka problemów dzieci i młodzieży, w tym następstw izolacji rówieśniczej spowodowanych stanem epidemii COVID-19. Istotne jest również odpowiednie wsparcie rozwoju psychofizycznego dzieci i młodzieży w ramach prowadzenia przez specjalistów infolinii interwencyjno-informacyjnej. Pod bezpłatny numer telefonu będzie mogła zadzwonić każda młoda osoba mająca problemy w domu, w szkole czy też w relacjach rówieśniczych” – informuje resort edukacji i nauki.

Resort wskazuje, że po okresie izolacji wielu młodych ludzi musi sobie poradzić od nowa z różnego rodzaju relacjami i związanymi z tym emocjami.

„Niejednokrotnie dzieci są ofiarami przemocy i agresji – słownej, a także fizycznej ze strony rówieśników lub dorosłych, są coraz bardziej samotne, często nie mają z kim porozmawiać o swoich problemach. Dzięki nowej infolinii dzieci będą mogły skontaktować się ze specjalistami 24 godziny na dobę i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach” – podano.

W ramach infolinii specjaliści udzielają wsparcia również wsparcie osobom dorosłym, rodzicom, opiekunom i nauczycielom. Jak podkreśla MEiN, wszystkie działania są realizowane bezpłatnie i anonimowo.

Przypomnijmy, że od 1 marca 2020 roku przez całą dobę działa też Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111, prowadzony od 12 lat przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.

„Wakacje już za nami! Dla niektórych to wspaniała wiadomość. Wreszcie mogą wrócić do szklonej ławki i spotkać się z przyjaciółmi. Dla innych rozpoczynający rok szkolny wiąże się ze stresem, niepokojem, napięciem i niepewnością. W ostatnim miesiącu odebraliśmy rekordową liczbę telefonów (aż 5743!). Powrót do szkolnej rzeczywistości często rodzi w młodych osobach potrzebę rozmowy i podzielenia się z kimś swoimi trudnościami. Jesteśmy dla nich!” – czytamy na Facebooku FddS.

Pod koniec ubiegłego roku działa Dziecięcy Telefon Zaufania 800121212 przy Rzeczniku Praw Dziecka. Jest też m.in. Pomarańczowa Linia, która świadczy pomoc Rodzicom Pijących Dzieci (801 140 068) oraz Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji ITAKA 22 484 88 01.

Warto przypomnieć, że 10 września przypada Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom.

(JK, GN)

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę: Telefon zaufania 116 111 będzie działał przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu

RPD: Startuje całodobowy telefon zaufania i czat internetowy dla dzieci

Problemy w szkole, samobójstwa, przemoc. Lucyna Kicińska: Dzieci nie wytrzymują presji…