MEN o wyroku SN ws. godzin nadliczbowych. Zespół ds. pragmatyki zdecyduje jak płacić nauczycielom. Jest deklaracja w sprawie projektu ZNP „Godne płace…”

Minister Nowacka poinformowała w środę, że w związku z uchwałą Sądu Najwyższego dotyczącą czasu pracy nauczycieli, Ministerstwo Edukacji Narodowej zwołuje posiedzenie zespołu ds. pragmatyki zawodowej. Na czerwcowe obrady zostali zaproszeni przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy oraz Ministerstwa Finansów. Szefowa MEN wyraziła nadzieję, że w ciągu najbliższych miesięcy zespół wypracuje projekt zmian w przepisach, po to by „w sposób godny, staranny i właściwy płacić nauczycielom za godziny pracy”. Padła także deklaracja w sprawie projektu ZNP „Godne płace…”.

– Chcemy przez najbliższe miesiące skoncentrować się na wypracowaniu modelu, który pozwoli w sposób godny, staranny i właściwy płacić nauczycielom za godziny pracy, którą wykonują i zniwelować napięcia w liczeniu godzin pracy nauczyciela – podkreśliła Barbara Nowacka podczas środowej konferencji prasowej w ministerstwie edukacji.

– Jest to jedno z największych wyzwań ostatnich lat, które stoi na styku finansowania oświaty i Karty Nauczyciela. Dlatego nie może się to odbyć bez ustaleń ze związkami zawodowymi, bez rozmów z samorządami, ale też ze specjalistami z prawa pracy – dodała.

Szefowa MEN podkreśliła, że to jest kwestia o którą pytają nauczyciele, ale też samorządy. – Temat jest znacznie głębszy, zahacza o pewne luki prawne między Kartą Nauczyciela, a Kodeksem pracy – tłumaczyła.

Czerwcowe spotkanie zespołu ds. pragmatyki będzie trzecim od zainaugurowania jego prac w czerwcu 2024 r. W grudniu zespół spotkał się, by podsumować dotychczasowe prace trwające ramach grup roboczych. Efektem spotkań grup jest projekt nowelizacji Karty Nauczyciela, uwzględniający część postulatów zgłoszonych przez Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Orzeczenie SN i żądania ZNP

Związek po wydaniu w lutym br. uchwały SN w sprawie godzin nadliczbowych domagał się uwzględnienia tego problemu w pracach zespołu ds. pragmatyki. Przypomnijmy, że zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego, nauczycielom należy się wynagrodzenie za godziny nadliczbowe. Sąd podzielił stanowisko prezentowane przez wiele lat przez ZNP. Zresztą sprawa, w której zapadł wyrok, dotyczy batalii sądowej prowadzonej od 14 lat przez członkinię Związku, wspieraną przez Oddział ZNP w Gryficach.

Uchwała podjęta przez SN w składzie siedmiu sędziów została wydana 26 lutego br. Uchwała wraz z uzasadnieniem dostępna jest TUTAJ:

https://www.sn.pl/sites/orzecznictwo/orzeczenia3/iii%20pzp%203-24.pdf

Po tym jak SN potwierdził słuszność stanowiska ZNP, Związek opublikował wzór wezwania do zapłaty za godziny nadliczbowe.

W zespole ds. pragmatyki reprezentowane są związki zawodowe (w tym ZNP), korporacje samorządowe, stronę rządową reprezentują oprócz MEN (pracom przewodniczy szefowa resortu) także przedstawiciele ministra pracy i ministra finansów (po jednym przedstawicielu).

Co z projektem obywatelskim ws. wynagrodzeń?

Minister edukacji była pytana podczas konferencji prasowej także o dalsze losy projektu obywatelskiego ZNP „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”. Projekt – po wznowieniu prac sejmowych nad inicjatywą ZNP – utknął w sejmowej komisji edukacji. Związek wystąpił w maju br. do premiera z wnioskiem o realizację deklaracji złożonej na Zjeździe ZNP przyspieszenia prac w tej sprawie.

Szefowa MEN stwierdziła, że kwestii zmian w systemie wynagradzania nauczycieli nie da się oddzielić od prac prowadzonych w zespole ds. pragmatyki. Także tych, które będą dotyczyć uwzględnienia w przepisach Karty Nauczyciela uchwały Sadu Najwyższego w sprawie godzin nadliczbowych.

– Nie możemy abstrahować od uchwały SN przy regulacjach dotyczących Karty Nauczyciela i kwestii wynagrodzeń nauczycieli. bo są to sprawy bardzo mocno powiązane – powiedziała.

Barbara Nowacka złożyła jednak ważną deklarację: – Mój wymarzony scenariusz: nauczyciele zarabiają w sposób godny, ich zarobki są kształtowane zgodnie z tym jak kształtują się zarobki w państwie. Myśmy głosowali przecież za projektem obywatelskim ZNP (chodzi o skierowanie projektu do prac w komisji edukacji – red.) i chciałabym do końca kadencji Sejmu doprowadzić do tego, żeby ta ustawa była uchwalona i weszła w życie.

(GN)

Ważne rozstrzygnięcie dla nauczycieli! Sąd Najwyższy: Płacenie za nadgodziny jest zasadą w polskim systemie pracy

Echa postanowienia SN ws. godzin nadliczbowych. ZNP podkreśla, że to wielki sukces całego Związku. MEN rozważa zmiany w prawie, samorządy zaniepokojone (aktualizacja)

Godziny nadliczbowe. Irena Nowak: Po 14 latach naszej walki Sąd Najwyższy potwierdził, że mamy rację. Warto walczyć!