MEN odpowiedziało na petycję. „Matematyka jest i powinna być przedmiotem obowiązkowym na egzaminie maturalnym, tak jak w większości krajów europejskich”

„W opinii Ministerstwa Edukacji Narodowej matematyka jest i powinna być przedmiotem obowiązkowym na egzaminie maturalnym, tak jak w większości krajów europejskich” – podkreśliła m.in. Małgorzata Szybalska, dyrektor Departamentu Kształcenia Ogólnego Ministerstwa Edukacji Narodowej w odpowiedzi na jedną z petycji ws. zniesienia obowiązkowej pisemnej matury z matematyki.

Do Ministerstwa Edukacji Narodowej wpłynęła w ostatnich tygodniach petycja, której autor/ka apeluje o zniesienie obowiązkowego egzaminu maturalnego z matematyki. Argumentuje m.in., że „dziś matura z matematyki to narzędzie do segregacji i eliminacji, a nie wyrównywania szans”. „Nie uwzględnia faktu, że uczniowie są różnorodni, mają różne potrzeby, różne mocne strony. Dlatego nie powinna być ona obowiązkowa” – oceniła.

„Zwracam się z żądaniem zniesienia obowiązkowej, pisemnej matury z matematyki. Obecny system edukacyjny, który wymaga od każdego ucznia przystąpienia do egzaminu z tego przedmiotu, nie odpowiada różnorodnym potrzebom, talentom, możliwościom intelektualnym młodych ludzi w Polsce” – apeluje ( na stronie MEN zamazano nazwisko inicjatorki petycji).

Ale z podobną petycją wystąpiła w ostatnich tygodniach do Sejmu Anna Drożdż, psycholożka i mama uczennicy w szkole średniej. „Niezdanie matury z matematyki blokuje rozwój wielu uczniom” – oceniała. Pod jej apelem podpisało się dotąd ponad 22 tys. osób. Można go znaleźć tutaj.

Autorka wskazuje, że powrotu do nieobowiązkowej matematyki „chce krajowa konsultant ds. psychiatrii dzieci i młodzieży, a apel w tej sprawie popiera Rzecznik Praw Dziecka”.

Posłowie nie odpowiedzieli jeszcze na ten apel. Odpowiedziało jednak MEN.

„Egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym to jedyne, rzetelne narzędzie służące weryfikacji poziomu wiadomości, a także umiejętności uczniów, m.in. w zakresie kompetencji matematycznych. Bez tych narzędzi nie będzie żadnej możliwości wyciągnięcia jakichkolwiek wniosków służących kształceniu” – podkreśla m.in. na swojej stronie MEN w odpowiedzi na petycję.

Resort zapewnia też, że w systemie edukacji istnieją rozwiązania, które umożliwiają wsparcie dla osób ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się.

MEN przypomina też, że celem tej części egzaminu maturalnego nie jest orzekanie o tym, jak wysoki poziom wiadomości i umiejętności osiągnął dany absolwent, lecz czy osiągnął wymagane minimum. A warunkiem zdania egzaminu maturalnego jest m.in. uzyskanie co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z przedmiotów obowiązkowych.

„Systematyczna i spokojna nauka tego przedmiotu powinna zapewnić każdemu zdającemu uzyskanie na egzaminie wymaganego minimum, które wynosi jedynie 30 proc. pkt. W opinii Ministerstwa Edukacji Narodowej matematyka jest i powinna być przedmiotem obowiązkowym na egzaminie maturalnym, tak jak w większości krajów europejskich – podsumowuje dyrektor Małgorzata Szybalska.

Petycja i odpowiedź MEN na nią znajdują się tutaj

(GN)

XXXIII Krajowa Konferencja SNM. Dr Tomasz Szwed: Jeśli chcemy się liczyć, musimy rozwijać kompetencje matematyczne

Badanie: 9 na 10 uczniów szkół podstawowych odczuwa lęk przed matematyką