MEN przedstawiło pierwsze wyniki audytu inwestycji w ramach tzw. programu willa plus. „Z przekazanych 40 milionów odzyskano 3,5 mln złotych”

MEN prowadzi audyty w organizacjach, które dostały dofinansowanie m.in. na zakup nieruchomości w ramach tzw. programu willa plus. – Z przekazanych 40 milionów odzyskano już 3,5 mln złotych. Wnioskujemy o zwrot kolejnych 3,2 mln złotych. To już w sumie 6,7 mln złotych, które powinny wrócić do budżetu państwa – poinformowała na czwartkowej konferencji prasowej wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer. – Siedem kolejnych inwestycji będzie sprawdzonych do końca kwietnia. Jeśli pieniądze były przyznawane w niewłaściwy sposób, to odzyskamy je – zapowiedziała wiceminister Joanna Mucha. – Dopiero się rozkręcamy – oświadczyła

Audyty umów na dofinansowanie zawartych z bliskimi PiS organizacjami w czasach ministra Czarnka dotyczą programu „Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania” znanego powszechnie jako „willa plus”.

– Wyłoniliśmy w przetargu firmę, która w tej chwili na zasadzie naszej ministerialnej kontroli wchodzi do poszczególnych willi plus, przeprowadza tam kontrole, sprawdza, w jaki sposób realizowane są zamierzenia zawarte w umowie, sprawdza, w jaki sposób umowy i rzeczywistość się ze sobą zgadzają albo raczej nie zgadzają. Dzięki temu uzyskujemy bardzo rzetelną analizę – powiedziała Joanna Mucha.

Audytorzy sprawdzają, czy beneficjenci programu „willa plus” zrealizowali zawarte z nimi umowy. – Tam, gdzie zasady umowy zostały złamane będziemy bezwzględnie realizować interes publiczny. Trzeba pilnować publicznych pieniędzy. Nie wolno wydawać ich w sposób niestaranny, z naruszeniem zasad legalizmu- dodała wiceminister Lubanuer.

Podkreśliła, że jeśli przeprowadzone kontrole wykażą kolejne nieprawidłowości, to liczba kontrolowanych podmiotów będzie zwiększana. W przypadku nienależytego gospodarowania pieniędzmi publicznymi zapowiedziane zostało złożenie odpowiednich wniosków do CBA, prokuratury i NIK-u.

Konkurs „Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania”, potocznie nazywany „willa plus”, został rozstrzygnięty w listopadzie 2022 r. Na początku lutego br. śledztwo w sprawie programu wszczęła prokuratura pod kątem przekroczenia uprawnień przez urzędników MEN.

(GN)

Fot: MEN

Wyciekł email, który rzekomo miała napisać Barbara Nowak do Ryszarda Terleckiego. „Moja polityka spowodować ma zastopowanie strajków ZNP”

Wraca sprawa „Willi plus”. Prokuratura wszczęła śledztwo. Sprawdza m.in. czy nie doszło do przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego

Była kurator Nowak pod lupą śledczych. Jeden z trzech wątków dochodzenia dotyczy nieopublikowania przeprosin po przegranym procesie z ZNP