MEN prowadzi audyty w organizacjach, które dostały dofinansowanie m.in. na zakup nieruchomości w ramach tzw. programu willa plus. – Z przekazanych 40 milionów odzyskano już 3,5 mln złotych. Wnioskujemy o zwrot kolejnych 3,2 mln złotych. To już w sumie 6,7 mln złotych, które powinny wrócić do budżetu państwa – poinformowała na czwartkowej konferencji prasowej wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer. – Siedem kolejnych inwestycji będzie sprawdzonych do końca kwietnia. Jeśli pieniądze były przyznawane w niewłaściwy sposób, to odzyskamy je – zapowiedziała wiceminister Joanna Mucha. – Dopiero się rozkręcamy – oświadczyła
Audyty umów na dofinansowanie zawartych z bliskimi PiS organizacjami w czasach ministra Czarnka dotyczą programu „Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania” znanego powszechnie jako „willa plus”.
❗ Ministerstwo Edukacji Narodowej prowadzi audyty w organizacjach, które dostały dofinansowanie https://t.co/swigVfwKQr. na zakup nieruchomości w ramach tzw. programu willa plus. ❗
💬 „Z przekazanych 40 milionów odzyskano już 3️⃣, 5️⃣ mln złotych. Wnioskujemy o zwrot kolejnych… pic.twitter.com/JI5KKX6WWA
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOVPL) April 4, 2024
– Wyłoniliśmy w przetargu firmę, która w tej chwili na zasadzie naszej ministerialnej kontroli wchodzi do poszczególnych willi plus, przeprowadza tam kontrole, sprawdza, w jaki sposób realizowane są zamierzenia zawarte w umowie, sprawdza, w jaki sposób umowy i rzeczywistość się ze sobą zgadzają albo raczej nie zgadzają. Dzięki temu uzyskujemy bardzo rzetelną analizę – powiedziała Joanna Mucha.
Audytorzy sprawdzają, czy beneficjenci programu „willa plus” zrealizowali zawarte z nimi umowy. – Tam, gdzie zasady umowy zostały złamane będziemy bezwzględnie realizować interes publiczny. Trzeba pilnować publicznych pieniędzy. Nie wolno wydawać ich w sposób niestaranny, z naruszeniem zasad legalizmu- dodała wiceminister Lubanuer.
🎥 Konferencja prasowa: Willa plus i nie tylko. Audyty inwestycji
Link do transmisji: 👇https://t.co/9aiwCiBJE2
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOVPL) April 4, 2024
Podkreśliła, że jeśli przeprowadzone kontrole wykażą kolejne nieprawidłowości, to liczba kontrolowanych podmiotów będzie zwiększana. W przypadku nienależytego gospodarowania pieniędzmi publicznymi zapowiedziane zostało złożenie odpowiednich wniosków do CBA, prokuratury i NIK-u.
Konkurs „Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania”, potocznie nazywany „willa plus”, został rozstrzygnięty w listopadzie 2022 r. Na początku lutego br. śledztwo w sprawie programu wszczęła prokuratura pod kątem przekroczenia uprawnień przez urzędników MEN.
(GN)
Fot: MEN