Do konsultacji publicznych trafiły dwa projekty rozporządzeń MEN w sprawie podstaw programowych nowych przedmiotów: edukacja zdrowotna, która zastąpi wychowanie do życia w rodzinie oraz edukacja obywatelska, która zastąpi historię i teraźniejszość. Konsultacje potrwają do 21 listopada br. Zmiany mają wejść w życie 1 września 2025 r.
Do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych zostały skierowane projekty rozporządzeń Ministra Edukacji zmieniające rozporządzenia:
>> w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej .
>> w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia.
Nowy przedmiot – edukacja obywatelska – będzie realizowany od 1 września 2025 roku w liceum ogólnokształcącym i technikum (w wymiarze 3 godzin w cyklu kształcenia) oraz branżowej szkole I stopnia (w wymiarze 2 godzin w cyklu kształcenia).
📣 Nowe przedmioty w szkołach od 2025 roku! Projekty rozporządzeń Ministra Edukacji zostały skierowane do konsultacji publicznych. 🗣️💬
📚Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty zmian w podstawie programowej dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
👩🏫 W… pic.twitter.com/Iv2lcup7RX
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOVPL) October 31, 2024
Jak podaje MEN przedmiot edukacja obywatelska będzie mógł być nauczany przez nauczycieli posiadających kwalifikacje wymagane do nauczania przedmiotów: historia, historia i teraźniejszość oraz wiedza o społeczeństwie.
Drugi nowy przedmiot – edukacja zdrowotna – będzie realizowany obowiązkowo od 1 września 2025 roku.
>> w szkołach podstawowych w klasach IV–VIIII (w wymiarze 1 godzina tygodniowo w każdej klasie),
>>w szkołach ponadpodstawowych: w liceum ogólnokształcącym, technikum oraz branżowej szkole I stopnia (w wymiarze 2 godzin w cyklu kształcenia).
Przedmiot edukacja zdrowotna będzie mógł być nauczany przez nauczycieli biologii, wychowania fizycznego, wychowania do życia w rodzinie, psychologów oraz przez nauczycieli, którzy ukończyli studia lub studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej i posiadają przygotowanie pedagogiczne.
Stosowne regulacje w tym zakresie zostaną zaproponowane w planowanej nowelizacji rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.
Projekty rozporządzeń można znaleźć tutaj
(GN)
MEN pokazało wstępny projekt podstaw programowych przedmiotu edukacja obywatelska
Kolejny nowy przedmiot w szkołach. Od 1 września 2025 edukacja zdrowotna zastąpi WDŻ