MEN: Likwidujemy przedmiot historia i teraźniejszość. Od 1 lipca 2025 pojawi się w szkołach nowy przedmiot edukacja obywatelska

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że rozpoczynają się konsultacje publiczne projektu rozporządzenia likwidującego HiT. Minister jest zdania, że ci pierwszoklasiści, którzy rozpoczęli naukę przedmiotu, dokończą go w kolejnym roku szkolnym. – Aczkolwiek nie rekomendujemy podręcznika, który rekomendowali nasi poprzednicy – oświadczyła. Co w zamian? – Planujemy od 1 września 2025 r. wprowadzić przedmiot edukacja obywatelska, który będzie obowiązywał w drugich klasach szkół ponadpodstawowych – zapowiedziała minister.

Ministerstwo Edukacji Narodowej skierowało dziś do publicznych konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół od roku szkolnego 2024/2025. Rozporządzenie zakłada m.in. rezygnację z nauczania przedmiotu historia i teraźniejszość. W jego miejsce planowane jest wprowadzenie podstaw edukacji obywatelskiej.

Ale rezygnacja z HiT to nie jest jedyna zmiana planowana przez MEN. Projektowane rozporządzenie o ramówkach uwzględnia jeszcze inne nowości (w tym np. zwiększenie liczby godzin przedmiotów ogólnokształcących w klasie II branżowej szkoły II stopnia i odpowiednio zmniejszenie tej liczby w klasie I). Natomiast edukacja obywatelska pojawi się w szkołach ponadpodstawowych od 1 września 2025 r.

– Edukacja obywatelska to jedno z ważniejszych wyzwań szkoły. To właśnie w szkole młodzież powinna nabyć umiejętność debaty i dowiedzieć się, w jaki sposób może partycypować społecznie – mówiła ministra Barbara Nowacka

– Obiecaliśmy, że od 1 września żaden nowy rocznik nie będzie miał HiT-u, przedmiotu tak politycznego i tak ideologicznego, że trudno go sobie wyobrazić. Zapowiadamy nowy przedmiot, jakim ma być edukacja obywatelska, która wejdzie dopiero w drugiej klasie. Będzie czas na przygotowanie nowoczesnych ram programowych i podręczników – dodała wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer.

 

MEN chce powołać zespół złożony z praktyków – nauczycielek i nauczycieli, ekspertek i ekspertów, który będzie pracował nad rzetelnym przedstawienie programu nowego przedmiotu – ma on pozwolić młodym ludzi zrozumieć zasady funkcjonowania państwa, samorządu oraz poruszania się w świecie społeczno-politycznym.

– Przedmiot zostanie zaprezentowany w najbliższych miesiącach, kiedy powstanie zespół – poinformowała ministra Nowacka. Edukacja obywatelska ma być realizowana w wymiarze 2 godz. tygodniowo w drugiej klasie szkół ponadpodstawowych.

 

W ocenie szefowej MEN, druga klasa szkoły ponadpodstawowej to właściwy czas na wprowadzenie takiego przedmiotu.

– To jest moment, kiedy młodzi ludzie mają już pewną wiedzę, narzędzia i zaczynają się interesować otoczeniem społeczno-politycznym. Chcemy więc, żeby ten przedmiot był jak najbardziej praktyczny, żeby zawierał elementy, które pozwolą uczniom zobaczyć, jak funkcjonuje samorząd, żeby zawierał elementy debaty oksfordzkiej, kontaktu z ludźmi o innych poglądach – powiedziała Barbara Nowacka.

Poinformowała, że w środę „wszyscy będą mogli zobaczyć rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania”. – Dyrektorzy szkół będą mogli się już zapoznać z projektem rozporządzenia, które będzie poddane trzytygodniowym konsultacjom- powiedziała szefowa MEN.

Podkreśliła, że rozporządzenie zostanie podpisane w czerwcu i wejdzie w życie od 1 września. – Dla nas jest bardzo ważne, że realizujemy to, do czego się zobowiązaliśmy – żaden następny rocznik HIT-u mieć już nie będzie – zaznaczyła Katarzyna Lubnauer.

Nie tylko HiT. Co MEN zmienia w ramówkach? Projekt nowego rozporządzenia już opublikowany. Od dziś trwają konsultacje publiczne

Polityczki poinformowały też, że resort chce położyć nacisk na kształcenie w zakresie pomagania osobom poszkodowanym w wypadkach czy z innego względu wymagających wsparcia przedmedycznego. – Zwiększamy nacisk na pierwszą pomoc. Patriotyzm to nie tylko machanie flagą – zapowiedziała ministra Nowacka.

– Nie ma bardziej praktycznej wiedzy niż wiedza o pierwszej pomocy. Każde dziecko w klasach 1-3 odbędzie zajęcia z pierwszej pomocy. Swojego wsparcia udzieli WOŚP – zaznaczyła wiceministra Lubnauer.

(GN)

Fot: MEN

MEN zachęca do tworzenia, rozbudowy i odbudowy Szkolnych Klubów Europejskich. 1 maja będziemy obchodzić 20. rocznicę wejścia Polski do UE

Debata w Sejmie na temat HiT. „Nowy przedmiot wywoła bardzo silny ruch przeciw historii”

Co z tym HiT? Krzysztof Bilski: Na razie jestem w szoku. Zobaczę, co będzie dalej…

Nowe kierownictwo MEN spotkało się z Jurkiem Owsiakiem. Temat? Jeden z programów, który WOŚP prowadzi w szkołach