Mija 1000 dni agresji Rosji Putina i pełnoskalowej wojny w Ukrainie. Ofiary są liczone w setkach tysięcy

„Od lutego 2022 w Ukrainie zginęło 579 dzieci, a 1284 zostało rannych. 3798 placówek edukacyjnych w Ukrainie zostało zbombardowanych lub ostrzelanych, 368 z nich zostało całkowicie zniszczonych. 2321  szkół zamknięto ze względów bezpieczeństwa. W całym kraju aż 40% dzieci nie ma ciągłości nauki, w strefach przyfrontowych połowa dzieci w wieku szkolnym nie ma dostępu do edukacji” – podaje na swojej stronie UNICEF. 19 listopada 2024 r. to dokładnie tysięczny dzień od rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji w Ukrainie.

24 lutego 2022 roku rosyjskie wojska przekroczyły granice państwowe Ukrainy. Atak nastąpił jednocześnie z kilku stron: od Donbasu, Krymu, Morza Czarnego, a także od północy w kierunku Kijowa i Charkowa. W ten sposób wybuchł największy i najbardziej śmiercionośny konflikt w Europie po zakończeniu II wojny światowej.

Symbolem rosyjskiej agresji stało się miasteczko Bucza i jej okolice, gdzie po uwolnieniu z rąk okupantów odnaleziono ciała ponad tysiąca zabitych cywilów.

„1000 dni rosyjskiej agresji, 1000 dni ukraińskiego bohaterstwa i cierpienia, 1000 dni polskiej pomocy i solidarności” – napisał na platformie X premier Donald Tusk. Szef rządu kolejny raz podkreślił, że wsparcie Sił Zbrojnych Ukrainy w związku z inwazją ma wydatne korzyści w bezpieczeństwie naszego kraju.

Jak podaje UNICEF od lutego 2022 w Ukrainie zginęło 579 dzieci, a 1284 zostało rannych. Działania zbrojne oraz ataki rakietowe zagrażają ich życiu każdego dnia, a nawet jeśli ustają, życie dzieci nadal jest narażone. Aż 1/3 kraju pokrywają miny i inne niebezpieczne pozostałości po atakach.

Dzieci z terenów przyfrontowych w Ukrainie spędziły od 3 do 5 tysięcy godzin w piwnicach i schronach. To nawet 7 miesięcy bez dostępu do światła dziennego i słońca. Połowa dzieci w wieku 13-15 lat ma problemy ze snem, a 1 na 5 wykazuje objawy stresu pourazowego (PTSD).

W europejskich krajach przyjmujących uchodźców z Ukrainy tylko 40-50% dzieci jest zapisane do szkół.

#Sejm RP chwilą ciszy uczcił pamięć ofiar rosyjskiej zbrojnej inwazji na Ukrainę.

Poparcia dla walczącej Ukrainy od początku wojny udzielał Związek Nauczycielstwa Polskiego. – Bądźmy razem z naszymi ukraińskimi uczniami, ich rodzicami, sąsiadami. Dajmy im wsparcie w dramatycznych chwilach – apelował prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Związek organizował transporty z pomocą na Ukrainę, zbiórki pieniędzy, ubrań i żywności dla uchodźców, organizował kształcenie dzieci ukraińskich oraz szkolił polskich nauczycieli do nauki języka polskiego jako języka obcego.

Wspólnie z amerykańskim związkiem AFT – ZNP zorganizował np. transport 50 agregatów prądotwórczych do szkół we Lwowie, a 51 dzieci i młodzieży ze szkoły w Winnicy na Ukrainie oraz czworo ich opiekunów chroniło się przed wojną w ośrodku Związku Nauczycielstwa Polskiego w Zakopanem.

11 września br polski Sejm w specjalnej uchwale potępił uprowadzenia ukraińskich dzieci w celu nielegalnej adopcji i rusyfikacji.

„Działania podejmowane przez Federację Rosyjską oraz współpracującą z nią Republikę Białorusi stanowią haniebny zamach na ukraińską tożsamość, naruszają Konwencję ONZ w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa, jak również Konwencję ONZ o prawach dziecka, której Polska była inicjatorem” – napisali m.in. posłowie w dokumencie.

(GN)

24 lutego 2022 r. Rosja zaatakowała Ukrainę. Wojna pochłonęła niezliczone ofiary

Sejm potępił uprowadzenia ukraińskich dzieci w celu nielegalnej adopcji i rusyfikacji. Posłowie przyjęli specjalną uchwałę

Pomoc ZNP i AFT dla oświaty we Lwowie. Dorota Obidniak: Jesteśmy pod wrażeniem determinacji ukraińskich nauczycieli

ZNP przyjął ponad 50 uczniów i uczennic z Ukrainy w swoim ośrodku w Zakopanem. Arkadiusz Boroń: „Gościmy ich jak w domu”