„Od lutego 2022 w Ukrainie zginęło 579 dzieci, a 1284 zostało rannych. 3798 placówek edukacyjnych w Ukrainie zostało zbombardowanych lub ostrzelanych, 368 z nich zostało całkowicie zniszczonych. 2321 szkół zamknięto ze względów bezpieczeństwa. W całym kraju aż 40% dzieci nie ma ciągłości nauki, w strefach przyfrontowych połowa dzieci w wieku szkolnym nie ma dostępu do edukacji” – podaje na swojej stronie UNICEF. 19 listopada 2024 r. to dokładnie tysięczny dzień od rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji w Ukrainie.
24 lutego 2022 roku rosyjskie wojska przekroczyły granice państwowe Ukrainy. Atak nastąpił jednocześnie z kilku stron: od Donbasu, Krymu, Morza Czarnego, a także od północy w kierunku Kijowa i Charkowa. W ten sposób wybuchł największy i najbardziej śmiercionośny konflikt w Europie po zakończeniu II wojny światowej.
Symbolem rosyjskiej agresji stało się miasteczko Bucza i jej okolice, gdzie po uwolnieniu z rąk okupantów odnaleziono ciała ponad tysiąca zabitych cywilów.
Millions of children in Ukraine continue to have their lives upended due to ongoing attacks.
In Odesa, children have experienced terrifying attacks in the last two days. According to reports, four children were injured today in an attack that damaged a residential area. pic.twitter.com/lfWjeQcyZR
— UNICEF Ukraine (@UNICEF_UA) November 18, 2024
„1000 dni rosyjskiej agresji, 1000 dni ukraińskiego bohaterstwa i cierpienia, 1000 dni polskiej pomocy i solidarności” – napisał na platformie X premier Donald Tusk. Szef rządu kolejny raz podkreślił, że wsparcie Sił Zbrojnych Ukrainy w związku z inwazją ma wydatne korzyści w bezpieczeństwie naszego kraju.
1000 dni rosyjskiej agresji, 1000 dni ukraińskiego bohaterstwa i cierpienia, 1000 dni polskiej pomocy i solidarności. Wspierając Ukrainę oddalamy wojnę od naszych granic. Pamiętajmy o tym każdego dnia
— Donald Tusk (@donaldtusk) November 19, 2024
Jak podaje UNICEF od lutego 2022 w Ukrainie zginęło 579 dzieci, a 1284 zostało rannych. Działania zbrojne oraz ataki rakietowe zagrażają ich życiu każdego dnia, a nawet jeśli ustają, życie dzieci nadal jest narażone. Aż 1/3 kraju pokrywają miny i inne niebezpieczne pozostałości po atakach.
Dzieci z terenów przyfrontowych w Ukrainie spędziły od 3 do 5 tysięcy godzin w piwnicach i schronach. To nawet 7 miesięcy bez dostępu do światła dziennego i słońca. Połowa dzieci w wieku 13-15 lat ma problemy ze snem, a 1 na 5 wykazuje objawy stresu pourazowego (PTSD).
W europejskich krajach przyjmujących uchodźców z Ukrainy tylko 40-50% dzieci jest zapisane do szkół.
#Sejm RP chwilą ciszy uczcił pamięć ofiar rosyjskiej zbrojnej inwazji na Ukrainę.
❗️Mija 1000 dni pełnoskalowej wojny w Ukrainie. #Sejm chwilą ciszy uczcił pamięć ofiar rosyjskiej zbrojnej inwazji na Ukrainę. pic.twitter.com/HLmmU9VDt7
— Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu) November 19, 2024
Already 1,000 days
Bravely fighting for freedomThe combat losses of the enemy from February 24, 2022 to November 19, 2024. pic.twitter.com/YWnlNn2btv
— Defense of Ukraine (@DefenceU) November 19, 2024
Poparcia dla walczącej Ukrainy od początku wojny udzielał Związek Nauczycielstwa Polskiego. – Bądźmy razem z naszymi ukraińskimi uczniami, ich rodzicami, sąsiadami. Dajmy im wsparcie w dramatycznych chwilach – apelował prezes ZNP Sławomir Broniarz.
Związek organizował transporty z pomocą na Ukrainę, zbiórki pieniędzy, ubrań i żywności dla uchodźców, organizował kształcenie dzieci ukraińskich oraz szkolił polskich nauczycieli do nauki języka polskiego jako języka obcego.
Wspólnie z amerykańskim związkiem AFT – ZNP zorganizował np. transport 50 agregatów prądotwórczych do szkół we Lwowie, a 51 dzieci i młodzieży ze szkoły w Winnicy na Ukrainie oraz czworo ich opiekunów chroniło się przed wojną w ośrodku Związku Nauczycielstwa Polskiego w Zakopanem.
11 września br polski Sejm w specjalnej uchwale potępił uprowadzenia ukraińskich dzieci w celu nielegalnej adopcji i rusyfikacji.
📌Izba przez aklamację podjęła uchwałę przedstawioną przez Prezydium Sejmu w sprawie potępienia uprowadzeń ukraińskich dzieci.
Projekt odczytała wicemarszałek Sejmu @Monikawielichowska.#Sejm🇵🇱 pic.twitter.com/Tt8vDd8ZrM
— Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu) September 11, 2024
„Działania podejmowane przez Federację Rosyjską oraz współpracującą z nią Republikę Białorusi stanowią haniebny zamach na ukraińską tożsamość, naruszają Konwencję ONZ w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa, jak również Konwencję ONZ o prawach dziecka, której Polska była inicjatorem” – napisali m.in. posłowie w dokumencie.
(GN)
24 lutego 2022 r. Rosja zaatakowała Ukrainę. Wojna pochłonęła niezliczone ofiary