Minister nauki Dariusz Wieczorek przedstawił na posiedzeniu sejmowej komisji edukacji informację o planach i zamierzeniach swojego resortu

– Naszym celem strategicznym jest oczywiście zwiększenie nakładów na badania i rozwój. Dzisiaj jest to poziom 1 proc. PKB. Chcemy dążyć do średniej europejskiej, która wynosi 10 proc – oświadczył Dariusz Wieczorek, minister nauki i szkolnictwa wyższego, który przedstawił w czwartek na posiedzeniu sejmowej komisji edukacji informację o planach i zamierzeniach swojego resortu.

Wieczorek podkreślił, że sytuacja budżetowa Polski jest trudna dlatego rząd i resort nauki planują pozyskiwać więcej środków zewnętrznych z UE na badania i rozwój.

– Będziemy próbowali reagować jeśli chodzi o KPO i być może włączyć uczelnie wyższe, by mogły wykorzystywać środki z KPO. Ale musimy na pewno już przystąpić do poważnej dyskusji na temat nowej perspektywy finansowej od 2027 roku. Marzy mi się by regionalne programy operacyjne również uwzględniały nakłady na badania i rozwój bo bez tego sobie nie poradzimy – wskazał.

Poza tym, według Wieczorka, należy szybko przystąpić do nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym, by ułatwić funkcjonowanie uczelniom wyższym i całemu środowisku akademickiemu oraz szybko przygotować projekt nowej ustawy o PAN, „która wymaga reformy i takie rozmowy już zaczęliśmy”

– Jeżeli chodzi o budżet na naukę w roku 2024 to w porównaniu z rokiem poprzednim rośnie on o ponad 20 procent. Środków zawsze jest jednak za mało. Natomiast będziemy chcieli wprowadzić przejrzyste kryteria i zasady jeżeli chodzi o rozdział tych środków – podkreślił minister.

Mówił też o ty, że na uczelniach trwają w tej chwili wybory władz więc jest trochę protestów. – Reagujemy na pisma, które do nas wpływają natomiast szanujemy autonomię uczelni i uważamy, że te problemy powinny być rozwiązywane wewnątrz każdej z tych uczelni. My reagujemy tylko wtedy gdy dochodzi do ewidentnego łamania prawa – tłumaczył.

Poważnym problemem- na który zwrócił uwagę – jest też kwestia kierunków lekarskich. – Potwierdzam, że w tym zakresie wystosowałem pismo do Polskiej Komisji Akredytacyjnej z prośbą o kontrolę 14 uczelni, które te kierunki uruchomiły w ubiegłym roku. Chcielibyśmy  te kontrole przeprowadzić do maja, po to żeby – jeżeli będą negatywne opinie – nie było naboru na kolejne na kolejny rok – powiedział Dariusz Wieczorek.

Jednocześnie zapewnił, że intencją resortu nie jest likwidacja tych kierunków. – To też chcę od razu państwu powiedzieć: absolutnie nie mamy takiego założenia, że likwidujemy mimo tych błędów proceduralnych, które się tam pojawiły wcześniej. Naszą intencją jest to, żeby zobaczyć, jak po pierwszym roku to wszystko funkcjonuje, jeżeli jest potrzeba – żeby coś dofinansować czy coś poprawić. Jesteśmy gotowi, żeby o tym o tym dyskutować i to jest uzgodnione stanowisko z panią ministrą zdrowia – podkreślił.

Minister nauki mówił też w Sejmie o ewaluacji. – W tym roku będziemy rozpoczynać ewaluację kierunków doktorskich. Natomiast w ogóle temat ewaluacji, oceny jakości kształcenia jest tematem do bardzo poważnej dyskusji ze środowiskiem i taką dyskusję rozpoczęliśmy – wskazał Wieczorek. Dodał że chodzi nie tylko o ocenę uczelni ale także punktacji czasopism naukowych.

– Założenie jest takie żeby komisja ewaluacji nauki przedstawiła nam jeszcze w tym roku nową listę czasopism ocenianą i punktowaną na podstawie jasnych kryteriów. Zawsze ktoś będzie niezadowolony bo nie ma doskonałego rozwiązania w tym zakresie ale pewne jest że minister nie będzie już sam oceniał i sam przyznawał punkty tylko zaakceptuje także listę jaką przedstawi środowisko. A wiem, że trwają intensywne prace nad taką listą. Są zespoły które to analizują – poinformował.

Opowiadał także o planach budowy nowych i remontów istniejących akademików. – Na koniec ubiegłego roku przekazaliśmy 150 mln zł na remonty akademików – przypomniał. Dodał, że są plany jak pozyskać środki na kolejne inwestycje w infrastrukturę dla studentów. – Mamy 100 tys. miejsc w akademikach z czego 30 tys. jest niedostępnych ze względu na ich stan – podał.

Całe posiedzenie komisji można obejrzeć tutaj

***

Porozumienie z ZNP stało się faktem

Janusz Szczerba, prezes RSZWiN ZNP, na posiedzeniu komisji:

– Bardzo się cieszymy jako związki zawodowe z 20 i 30 proc. podwyżek. Cieszymy się bo rozmawiając jeszcze z przedstawicielami opozycji, dzisiaj już koalicji rządowej 15 października, podpisaliśmy porozumienie, które stało się faktem. To jest pewien przekaz dla całego środowiska akademickiego, że musimy odbudowywać zaufanie, że to jest najważniejsze. Zaufanie nie tylko na uczelniach, w stosunku do siebie i organów uczelnianych, ale także w stosunku do organów państwa. Oczywiście wiemy, że będą pewne problemy z podziałem tych środków, ale jakoś będziemy sobie wspólnie radzili. Bo powtórzę, to co już mówiłem w rozmowie z prof. Mężykiem kilka lat temu, że jedynym sukcesem PiS było to, że zjednoczył środowisko, rektorów, pracodawców ze związkami zawodowymi. Odczuwamy dzisiaj tą współpracę. (…)

W styczniu mieliśmy pierwszą debatę w ZNP, pan minister Wieczorek był obecny i powiedziałem wtedy, że te podwyżki, to jest tylko kroplówka żeby przeżyć ten rok, żeby nie doszło do zapaści. Natomiast wszyscy musimy siąść i zrobić wreszcie ustawowo-systemowe powiązanie nie tylko wynagrodzeń ale i finansowania szkolnictwa wyższego w relacji do PKB (…) Ustalmy też jaki procent PKB państwo powinno łożyć na naukę. My proponujemy 3 proc, ale można dyskutować. Zapraszam też państwa na debatę o pracownikach niepedagogicznych, która odbędzie się 20 marca w Katowicach.

(GN)

Fot: Sejm/Twitter

Podwyżki także dla nauczycieli akademickich. Minister Wieczorek podpisał rozporządzenie

Rozporządzenia płacowe ws. podwyżek dla nauczycieli oraz nauczycieli akademickich opublikowane w Dzienniku Ustaw

Dariusz Wieczorek: „Ministerstwo Nauki powstanie 1 stycznia”. Znamy nazwisko pierwszego wiceministra

RSZWiN ZNP zorganizowała w środę debatę „Nauka i szkolnictwo wyższe po Czarnku”. Wziął w niej udział m.in. minister Dariusz Wieczorek