Program „Edukacja z Wojskiem” będzie kontynuowany. Razem z wicepremierem, szefem MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem przygotowujemy umowę ramową, jak będzie wyglądała kolejna edycja – zapowiedziała w czwartek w Sejmie minister edukacji Barbara Nowacka.
Przypomnijmy, że kilka dni temu minister obrony narodowej Władysław Kosiniak -Kamysz zapowiedział że PSL przedstawi ustawę o wychowaniu patriotycznym. Lider ludowców wskazał, że ma to być „zbiór rozwiązań zapobiegający jakiejkolwiek rewolucji – czy to lewackiej, czy prawackiej”.
Szefowa MEN odniosła się w Sejmie do pytań dotyczących kształtowania postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży. Mówiła m.in. o wprowadzeniu przedmiotu edukacja obywatelska, który zastąpi HiT; podkreśliła, że ministerstwo w swoich kierunkach polityki oświatowej państwa za jeden z fundamentów przyjęło wychowanie patriotyczne.
„Wspólnie z @MON_GOV_PL i wicepremierem @KosiniakKamysz realizujemy unikatowy program edukacja z wojskiem, który pozwolił już blisko 3 tys. oddziałów klasowych wziąć udział w lekcjach, podczas których żołnierze i żołnierki polskiej armii pokazywali młodzieży, jak być…
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOVPL) July 25, 2024
Jak przypomniała minister Nowacka w Sejmie program „Edukacja z wojskiem” jest wspólnym przedsięwzięciem MEN i MON. Pilotaż, do którego zgłosiło się ponad 3 tys. szkół, przeprowadzono od 6 maja do 20 czerwca. Żołnierze prowadzili zajęcia w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, podczas których przekazywali wiedzę z zakresu bezpieczeństwa.
„MEN ponad miesiąc temu w kierunkach polityki oświatowej państwa przyjęło za jeden z fundamentów wychowanie patriotyczne. Uczennice i uczniowie będą wychowywani w duchu patriotyzmu, także nauczyciele będą poszerzali swoje kompetencje w zakresie kształcenia i edukowania…
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOVPL) July 25, 2024
– Oznacza to, że coraz więcej młodzieży będzie i kształconych w ramach postaw patriotycznych, ale też i nauczyciele będą poszerzali swoje kompetencje w zakresie kształcenia i edukowania dzieci i młodzieży w duchu patriotyzmu – zaznaczyła.
„Element wychowania społecznego i patriotycznego jest niezbędny każdej młodej osobie, która edukuje się i wzrasta w Polsce. Dlatego od 2025 r. wprowadzamy nowy przedmiot edukacja obywatelska, który będzie realizowany w wymiarze 3h w liceach i wymiarze 2h w szkole branżowej I…
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOVPL) July 25, 2024
– MEN ponad miesiąc temu w kierunkach polityki oświatowej państwa przyjęło za jeden z fundamentów wychowanie patriotyczne. Uczennice i uczniowie będą wychowywani w duchu patriotyzmu, także nauczyciele będą poszerzali swoje kompetencje w zakresie kształcenia i edukowania patriotycznego – mówiła ministra edukacji.
– W pracach nad przedmiotem edukacja obywatelska kładziemy duży nacisk na jego praktyczny wymiar. Program edukacji obywatelskiej będzie składał się z czterech komponentów: wiedzy o regionie, Polsce, Europie i świecie. Będzie też wzmacniał postawy patriotyczne poprzez wiedzę o tym, jak działają instytucje państwowe, jak ważna jest partycypacja społeczna i poszanowanie praw konstytucji, ale także praw obywatelskich i praw człowieka – dodała.
(GN)
Fot: MEN