Minister Piontkowski: Decyzja w sprawie kalendarza roku szkolnego przed Wielkanocą

Decyzja o ewentualnym dalszym zawieszeniu zajęć w szkołach zapadnie w okolicach Wielkanocy – zapowiedział minister edukacji Dariusz Piontkowski w Polsat News. Podkreślił, że zostanie podjęta na podstawie rekomendacji ministra zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego. Zapewnił też, że decyzja o ewentualnym przesunięciu egzaminów nie zostanie podjęta z dnia na dzień. Uczniowie i nauczyciele dowiedzą się około tydzień wcześniej.

Zapytany, czy decyzja nie zapadnie np. dzień przed egzaminami i czy to nie przeszkodzi w ich przeprowadzeniu, w przygotowaniach uczniów i nauczycieli, minister odparł: – Uczniowie przygotowują się do egzaminu, więc ewentualnie wydłużony termin, który przewidujemy i takie jest na razie wskazanie, to uczniowie mają przygotować się do egzaminu.

– To nie jest mecz bokserski, gdzie formę szykuje się na jeden dosłownie dzień czy tydzień, tylko jest to podsumowanie wiedzy, umiejętności, które uczniowie zdobyli przez kilka ostatnich lat – przekonywał Piontkowski w Polsat News. Według szefa MEN, decyzja może zapaść ok. tygodnia przed rozpoczęciem egzaminów.

Przypomniał również, że decyzja o zamknięciu szkół obowiązuje do 10 kwietnia. – W okolicach Świąt Wielkanocnych, na podstawie rekomendacji ministra zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego, premier i cały rząd podejmą decyzje dotyczące zamknięcia szkół oraz innych sfer życia publicznego – powiedział minister edukacji narodowej.

Egzamin ósmoklasisty ma być przeprowadzony od 21 do 23 kwietnia. Matury mają rozpocząć się 4 maja.

(JK, GN)

ZNP apeluje o odwołanie egzaminów

PAN: Końcowe egzaminy zewnętrzne klas ósmych i matury należy odwołać

CKE nie wyklucza przełożenia egzaminów