Minister Piontkowski o powrocie do szkół. „Będą dodatkowe środki na zakup tabletów dla szkół oraz na szkolenia nauczycieli”

Przytłaczająca większość szkół wróci do nauczania stacjonarnego, ale warto wykorzystać w nim elementy nauczania zdalnego– ocenił szef MEN Dariusz Piontkowski podczas czwartkowej konferencji prasowej. Poinformował, że dwie firmy zaoferowały możliwość prowadzenia lekcji wideo z poziomu platformy epodreczniki.pl.

Piontkowski powtórzył, że po konsultacji z Głównym Inspektorem Sanitarnym resort postanowił nie wprowadzać nakazu zasłaniania nosa i ust. Ale ostatecznie prawo do decyzji pozostawia się dyrektorom, w zależności od tego, czy warunki lokalowe szkoły pozwalają na zachowanie środków bezpieczeństwa.

Kwestią, która powinna decydować o obowiązku zasłaniania twarzy, będzie sytuacja epidemiologiczna w regionie. – Chociaż zamierzamy powrócić do stacjonarnego nauczania od 1 września i przytłaczająca większość szkół może dziś wrócić do stacjonarnego uczenia, to zdajemy sobie sprawę, że warto wykorzystać pewne elementy kształcenia na odległość także w tym stacjonarnym uczeniu – oświadczył Piontkowski. Wskazał, że materiały elektroniczne mogą być wzbogaceniem tradycyjnej nauki.

Przypomniał, że na platformie jest już ponad 7 tys. aktywnych materiałów, a niektóre z nich mają już kilkaset tysięcy odsłon. Przekazał, że z poziomu platformy będzie można prowadzić zajęcia wideo.

– Są dwie firmy, które zdecydowały się na to, by była możliwość korzystania z poziomu platformy z lekcji wideo. Dzięki temu nauczyciel może tworzyć grupę, klasę, z którą pracuje, zaplanować lekcję wideo z wyprzedzeniem nawet kilku czy kilkunastodniowym i korzystając z kalendarza, wysyłając linki do tej aplikacji, stworzyć zajęcia wirtualne, na których nauczyciele z uczniami będą się wzajemnie widzieli – powiedział.

Piontkowski zapowiedział też, że będą dodatkowe środki na zakup tabletów dla szkół oraz na szkolenia nauczycieli. Podał, że zakup tabletów będzie możliwy m.in. dzięki nowej edycji programu “Aktywna tablica”, a szkolenia dzięki przesunięciom środków z UE.

Jest to możliwe dzięki temu, że Komisja Europejska wyraża zgodę na takie przesunięcie środków unijnych (…). Łącznie przesunęliśmy ponad 50 mln zł dodatkowo, aby rozpocząć cykl szkolenia nauczycieli. Trwa w tej chwili przygotowanie naboru do tego konkursu, tak, aby nie tylko nauczyciele, ale także doradcy metodyczni, nauczyciele bibliotekarze byli przygotowani do kształcenia na odległość, do pracy z wirtualnymi narzędziami – powiedział.

Przypomniał, że niezależnie od tego trwa już wcześniej uruchomiony program szkolenia nazywany “Lekcjami Enter”. W ramach niego ma być przeszkolonych 75 tys. nauczycieli.

(JK, GN)

Minister Piontkowski: Nie będzie obowiązkowych maseczek w szkołach

Szef MEN: Władze Zakopanego działają bezprawnie w sprawie zamknięcia szkół po 1 września