Minister Piontkowski: Rekrutacje do szkół średnich i wyższych zostaną przesunięte

Rekrutacje do szkół średnich i do szkół wyższych zostaną przesunięte – powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski w Polskim Radiu.

Szef MEN pytany był w Programie I Polskiego Radia o to, czy brana jest pod uwagę, to rok szkolny 2019/2020 zostanie zakończony bez powrotu uczniów do szkoły. Rok szkolny powinien zakończyć się 26 czerwca.

– Musimy brać pod uwagę różne scenariusze. Ta ostatnia decyzja o wydłużeniu ograniczenia zajęć w szkołach do 26 kwietnia wynika przede wszystkim z troski o bezpieczeństwo, zdrowie uczniów i nauczycieli. Nie chcieliśmy ich narażać i przede wszystkim nie dopuścić do rozprzestrzeniania się epidemii, bo przypomnę, że ten i inne zakazy, które obecnie funkcjonują, miały przede wszystkim nie dopuścić do zbyt dużej liczby zarażeń. Na razie przynosi to efekty – powiedział Piontkowski.

Zaznaczył, że gdyby się taka sytuacja przedłużała, możliwe jest dokończenie edukacji tylko i wyłącznie w formie zdalnej.

– Funkcjonują w tej chwili przepisy, które umożliwiają nauczycielom nie tylko wystawianie ocen, ale także klasyfikowanie uczniów, i tak będzie chociażby w przypadku uczniów, którzy w tym roku zdają maturę. U nich rok szkolny kończy się 24 kwietnia i w tej formie zdalnej, która teraz jest, a także biorąc pod uwagę to, co się działo wcześniej w szkole, nauczyciele mogą wystawić oceny końcowe dla tegorocznych maturzystów – wskazał minister.

Minister edukacji odniósł się też do kwestii rekrutacji do szkół wyższych i do szkół średnich. Poinformował, że dwa dni temu otrzymał pismo do konferencji rektorów, w którym zasugerowali oni, że dostosują terminy rekrutacji do nowego terminu egzaminu maturalnego. Według szefa MEN, tak samo będzie z rekrutacją do szkół średnich.

Minister Piontkowski przypomniał, że wpływ na terminy rekrutacji ma nie tylko termin przeprowadzenia egzaminów, ale także potrzeba czasu na sprawdzenie arkuszy egzaminacyjnych. – Dlatego również rekrutacja do szkół średnich ulegnie przesunięciu – stwierdził.

(JK, GN)

KRASP: Uczelnie wyższe są gotowe odłożyć decyzje rekrutacyjne

Premier: Zajęcia w szkołach będą zawieszone na dłużej. Co z egzaminami?

MEN wydłuża zdalne kształcenie do 26 kwietnia