Minister rolnictwa wysłał nauczycieli na truskawki. Co na to szef MEN? „Praca fizyczna tylko w wakacje”

To już zależy od samopoczucia nauczyciela, czy chce podjąć się jakiejś innej pracy – na przykład fizycznej, która będzie także odskocznią od pracy nauczyciela – tak minister edukacji Dariusz Piontkowski skomentował dla portalu money.pl głośną wypowiedź szefa resortu rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, który zwrócił się z apelem do nauczycieli, by popracowali u rolników.

– Nauczyciele i uczniowie pracują przez cały czas. Ta praca odbywa się w domu, dlatego może nie widać jej tak na forum publicznym, ale to, że jej nie widać, nie oznacza, że jej nie ma. Nauczyciele i uczniowie ciężko pracują, ten wysiłek jest jeszcze większy niż przy tradycyjnej formule nauki –podkreślił Piontkowski w stanowisku dla money.pl.

Szef MEN dodał, że nauka zdalna często wymaga od pedagogów, by pracowali jeszcze dłużej.

– Jesteśmy w sytuacji szczególnej, gdzie standardowe wykonywanie obowiązków w formule stacjonarnej, jaka dotąd dominowała, nie było możliwe ze względu na zagrożenie epidemiczne. Nauczyciele i uczniowie bardzo szybko przeszli na formę kształcenia na odległość. Jestem bardzo wdzięczny nauczycielom, musieli przecież błyskawicznie przygotować się do nowych form pracy. Wiem, także z osobistych relacji osób, które znam, że często przygotowanie się do zajęć na odległość wymaga znacznie więcej czasu niż ta stacjonarna, tradycyjna formuła prowadzenia zajęć z uczniami – zaznaczył minister edukacji i dodał że taka forma nauki wymaga też dużej samodyscypliny od uczniów.

Inaczej, zdaniem Dariusza Piontkowskiego, przedstawia się sytuacja w wakacje. Wtedy – w jego ocenie – nie ma przeszkód, by uczniowie lub nauczyciele podejmowali jakąkolwiek dodatkową pracę lub np. pomagali rodzinie na wsi, ale – jak podkreśla – wtedy jest ich dobra wola i ich wybór.

Szef MEN uważa, że może to być forma oderwania się od ciężkiej, umysłowej pracy. – To już zależy od samopoczucia nauczyciela, czy chce podjąć się jakiejś innej pracy – na przykład fizycznej, która będzie także odskocznią od pracy nauczyciela, umysłowej, mocno obciążającej emocjonalnie – podkreślił minister.

(JK, GN)

Źródło: money.pl

Minister do nauczycieli: Idźcie do pracy w polu zbierać truskawki!

ZNP oczekuje, że minister Ardanowski przeprosi nauczycieli. „Takie pogardliwe wypowiedzi podważają prestiż zawodu”

Minister Ardanowski wysłał nauczycieli na truskawki. „Może zaproponować mu, by kilka dni przepracował w szkole?”