Minister Zdrowia: Absolutnie nie rekomenduję dalszego otwierania szkół

Nie, ja absolutnie nie rekomenduję dalszego otwierania szkół. Mamy taką ścieżkę przyjętą, że w drugim tygodniu lutego powtarzamy badania przesiewowe nauczycieli i dopiero po obejrzeniu wyników tych badań będziemy rekomendowali dalsze kroki – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w radio Zet zapytany, czy możliwe jest otwarcie szkół od 8 lutego.

Dodał, że jeżeli okaże się, że otwarcie szkół dla uczniów z klas 1-3 nie przyniosło wzrostu odsetka zachorowań, to pojawi się przestrzeń do podejmowania dalszych decyzji. Na razie – podkreślił Niedzielski – w kwestii szkół “nic nie będzie się działo”.

Z kolei minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia, kiedy zapadnie dotycząca powrotu starszych roczników do szkół, zwrócił uwagę, że widać pewną stabilizację pandemii w Polsce, ale jednak w innych krajach widać “dynamikę koronawirusa i pandemii”.

– Widzimy, co robią inne rządy, w tym rządy Niemiec czy Wielkiej Brytanii, czy Francji. To są naczynia połączone, nie jesteśmy wyspą, do której to wszystko nie dociera, więc musimy brać to pod uwagę – zaznaczył.

– W drugim tygodniu lutego będziemy chcieli ponownie przetestować nauczycieli, którzy wrócili do szkoły. To będzie materiał dla epidemiologów, wirusologów, na podstawie tego oraz wszystkich pozostałych danych, które spływają na bieżąco, będzie podejmowana decyzja – poinformował.

(JK, GN)

W kilkudziesięciu placówkach w Polsce zawieszono zajęcia stacjonarne. Zakażeni nauczyciele i uczniowie

Kraków: Prawie połowa nauczycieli przeszła bezobjawowo COVID-19? Wyniki badań

Dr Paweł Grzesiowski: Otwieranie szkół bez zaszczepienia nauczycieli jest ryzykowne