Ministerstwo Cyfryzacji wybrało laptopy dla części uczniów. Jakie modele trafią do czwartoklasistów?

Ministerstwo Cyfryzacji wyłoniło dostawców laptopów dla czwartoklasistów w 8 z 73 regionów, na które podzielono przetarg. Wiemy już, jakie modele trafią w ręce uczniów.

Jak poinformował resort cyfryzacji, regiony, w których wyłoniono dostawców i sprzęt to:
* sandomiersko-jędrzejowski – HP ProBook 440 G9
* siedlecki – Dell Latitude 3540
* suwalski – Dell Latitude 3540
* bydgosko-toruński – Acer TravelMate P2 TMP215-54
* chełmsko-zamojski – HP ProBook 440 G9
* radomski – Dell Latitude 3540
* miasto Łódź – Dell Latitude 3540
* warszawski-zachodni – Dell Latitude 3540

„W każdym z regionów wybrany został oferent proponujący najniższą cenę. W zależności od regionu, wahała się ona od 2939,70 zł do 2950,77 zł, co mieści się w budżecie założonym na realizację programu. W celu uzyskania jak najkorzystniejszych cen zakupu w kolejnych umowach wykonawczych, maksymalna cena zakupu zostanie ustalona na poziomie najniższej zaproponowanej w pierwszej rundzie, tj. 2939,70 złotych” – zapowiedziało MC.

Do znajdujących się w wymienionych regionach szkół trafi 44 tys. 909 laptopów o wartości ponad 132 mln zł. Firmy będą musiały w ciągu 40 dni od podpisania umów wykonawczych, dostarczyć sprzęt do szkół. – Ale przewidujemy, że w części przypadków ten czas może być krótszy – poinformował minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

W sumie, na zakup 394 346 laptopów dla czwartoklasistów państwo przeznaczy w tym roku ponad miliard zł.

Bon na laptop dla nauczyciela – ustawa już ogłoszona w Dzienniku Ustaw. Niestety, wsparcie nie dla wszystkich…

Komputer otrzymają wszyscy uczniowie klas czwartych szkół publicznych i niepublicznych w Polsce.

– To kolejny zastrzyk nowych technologii po programach realizowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Cyfryzacji w latach 2015-23. Wymogi współczesnej gospodarki są wyższe niż kiedyś i kompetencje cyfrowe nie są już opcją dla młodych ludzi wchodzących na rynek pracy. Polska młodzież ma świetne wyniki w międzynarodowych badaniach umiejętności matematycznych i powszechny dostęp do sprzętu pomoże wykorzystać ten potencjał – ocenił Cieszyński.

– Laptopy będą własnością uczniów, a właściwie ich rodziców. To oni będą decydować, w jakim zakresie dzieci będą z nich korzystać, choć oczywiście naszym głównym celem jest wprowadzenie nowych technologii na stałe do edukacji dzieci i młodzieży – dodał.

Przekazanie laptopów będzie następować na podstawie umowy zawartej przez gminę lub szkołę z rodzicem ucznia. Wzór umowy określony zostanie w rozporządzeniu.

Laptop trafi do ucznia, a szkoła zostanie skontrolowana

Celem uchwalonej niedawno przez parlament i podpisanej przez prezydenta ustawy jest wyposażenie uczniów klas IV szkół podstawowych w laptopy, a nauczycieli w bony na zakup laptopa. W nowym roku szkolnym wszyscy uczniowie klas czwartych szkół podstawowych mają dostać bezpłatnie laptopy. Z kolei nauczyciele mają otrzymać bony o wartości 2,5 tys. zł na zakup takiego przenośnego komputera. Większość sejmowa (PiS wspierany przez Konfederację) niestety zagłosowała za odrzuceniem poprawki Senatu ws. laptopów dla nauczycieli przedszkoli.

(PS, GN)