Młody nauczyciel napisał petycję do prezydenta. Apeluje o weto ws. „Lex Czarnek”

„Ustawa >>Lex Czarnek<< doszczętnie sparaliżuje polską szkołę, łamiąc moralne kręgosłupy uczniów i nauczycieli” – ostrzega m.in. w petycji do prezydenta Mirosław Kozik, nauczyciel chemii oraz przewodniczący Klubu Młodego Nauczyciela Okręgu Śląskiego ZNP. „Panie Prezydencie – podpis pod „Lex Czarnek” może cofnąć polską szkołę o dekady i na dekady, uderzając w dobro ucznia, nauczyciela, przyszłość i zrównoważony rozwój każdego obywatela” – przekonuje autor petycji, pod którą do środy rano podpisało się prawie tysiąc osób.

Jak zrodziła się inicjatywa?

– Cały czas prowadzimy różnego rodzaju działania, by nie dopuścić do wejścia w życie lex Czarnek. Zaczęło się od tego, że skierowałem do wszystkich parlamentarzystów w moim regionie listy ws. tej ustawy. Kilka osób odpowiedziało, doszło do interesujących spotkań. Niedawno byliśmy z wiceprezesem Baszczyńskim w Senacie i zabieraliśmy głos podczas obrad komisji na temat lex Czarnek. Niestety krucha większość sejmowa przegłosowała zmiany w prawie oświatowym. Nie możemy się jednak poddawać. Tym bardziej, że opór przeciwko tej ustawie jest ogromny – podkreśla w rozmowie z Głosem Mirosław Kozik.

– Presja ma sens. Myślę, że pan prezydent zda jeden z najważniejszych egzaminów i zawetuje tą ustawę w obronie edukacji – podkreśla nasz rozmówca.

Nauczyciel wskazuje w petycji, że podstawą do weta wobec lex Czarnek są krytyczne głosy ekspertów, środowisk edukacyjnych, uczniów, nauczycieli, rodziców, samorządowców.

Zwraca uwagę, że jeżeli nie dojdzie do prezydenckiego weta, ustawa „Lex Czarnek” wprowadzi:

>> szkołę całkowicie sparaliżowaną biurokratycznymi decyzjami kuratora

>> szkołę godzącą w swobody obywatelskie, otwartość i tolerancję

>> szkołę, w której kreatywność, pomysły i możliwości uzależnione zostaną od urzędniczego podpisu.

„Ustawa „Lex Czarnek” doszczętnie sparaliżuje polską szkołę, łamiąc moralne kręgosłupy uczniów i nauczycieli. Dlatego podkreślając tak ogromny opór społeczny przeciwko ustawie, apelujemy do Pana Prezydenta, aby odrzucił ustawę, zdając tym samym najważniejszy egzamin w swojej prezydenckiej karierze” – wskazuje Mirosław Kozik.

Pełna treść petycji znajduje się tutaj

(JK, GN)

Na zdjęciu: Przedstawiciele ZNP: Edyta Książek, Mirosław Kozik oraz Krzysztof Baszczyński podczas wysłuchania społecznego na temat lex Czarnek w Senacie (1 lutego br.)

Oddolny opór wobec lex Czarnek? Senat wysłuchał rodziców, nauczycieli i samorządowców

Młody nauczyciel wysłał listy do kilkudziesięciu parlamentarzystów ws. lex Czarnek. Na spotkanie zaprosił go minister

„Rodzice przeciwko Lex Czarnek”. Apel do posłów i prezydenta ws. odrzucenia zmian w prawie oświatowym