Grupa warszawskich licealistów z pasją do retoryki i debat propaguje wiedzę o autoprezentacji i argumentacji wśród młodszych uczniów. Warszawski licealny projekt retoryczny „Mów to Głośno” realizowany jest w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii.
– Jesteśmy uczniami XXIV Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida w Warszawie – mówi Karol Witkowski, jeden z uczniów. Razem z Leonią Kade, Klarą Antolak, i Filipem Witkowskim od dwóch lat uczestniczy w debatach oksfordzkich, zdobywając doświadczenie na poziomie szkolnym, jak i lokalnym.
– Postanowiliśmy przekazać zdobytą wiedzę młodszemu pokoleniu, organizując warsztaty w szkołach podstawowych. Do tej pory przeprowadziliśmy sześć spotkań w szkołach, podczas których uczniowie mieli okazję rozwijać umiejętności związane z wystąpieniami publicznymi, argumentacją oraz kulturą debatowania – informuje licealista.
Jak twierdzą autorzy projektu, efekty pracy przekroczyły ich oczekiwania, ponieważ uczestnicy warsztatów zwiększyli swoją pewność siebie, nauczyli się skutecznie formułować swoje myśli i bronić własnych racji.
Do tej pory projekt społeczny „Mów to głośno” zawitał do sześciu placówek na terenie warszawskich dzielnic: Ochoty, Woli i Żoliborza. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele zgodnie podkreślają wartość zajęć i potrzebę rozwijania umiejętności retorycznych wśród młodzieży. Organizatorzy podkreślają jednak, że widzą potrzebę dalszego prowadzenia kampanii.
– Widać, jak wiele młodszych od nas koleżanek i kolegów dosłownie drży na myśl o wystąpieniach publicznych. Niektórzy zamierają w bezruchu, inni tracą głos, a jeszcze inni rezygnują z wyrażenia własnego zdania w obawie przed oceną. To prawdziwy kryzys komunikacyjny wśród młodego pokolenia – podkreśla jedna z inicjatorek projektu.
– Gdy widzimy, jak utalentowani, błyskotliwi uczniowie kurczą się w sobie, bo nie potrafią publicznie wyrazić swoich myśli, czujemy, że musimy działać. To nie jest tylko kwestia szkolnych prezentacji – to umiejętność, która będzie im towarzyszyć przez całe życie, decydując często o ich przyszłości zawodowej i osobistej. Chcemy wyrwać ich z tego paraliżującego lęku, pokazać, że ich głos ma znaczenie i inspirować do przełamywania własnych barier – dodają z pasją pomysłodawcy.
Projekt „Mów to Głośno” realizowany jest w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii.
(DK, GN)
Zdjęcia: Materiały organizatorów projektu (3)
Zwolnieni z Teorii: „W Polsce działa już ponad sześćset Gret Thunberg”
Nauczyciele Zwolnieni z Teorii. Ruszyła specjalna kampania w sieci