„Może niech lepiej zafundują dzieciom obiady?” Nauczyciele o oddziałach przygotowania wojskowego w szkołach

„Na papier do ksero kasy nie ma, nie mówiąc o tuszu do drukarki a oni strzelnice budować będą”, „A na psychologów, pedagogów nie ma pieniędzy. Na naukę o kryzysie klimatycznym też”, „Uważam że ważniejsze są stołówki i posiłki we wszystkich szkołach i podstawowych i średnich” – to tylko kilka typowych komentarzy z Facebooka do informacji, że MON kusi szkoły, by otwierały u siebie oddziały przygotowania wojskowego. Resort obiecuje, że wybuduje im strzelnice i tory sprawnościowe oraz dostarczy repliki karabinów i granatów.

Przypomnijmy, że zgodnie z opublikowanym przez MON projektem rozporządzenia w sprawie wsparcia dla organu prowadzącego oddział przygotowania wojskowego, szkoły mogą liczyć na pomoc w zakupie sprzętu i wyposażenia o wartości 42 tys. zł. Ministerstwo obrony kupi m.in. mundury, repliki karabinów i granatów, a także sfinansuje budowę strzelnic.

Oddziały przygotowania wojskowego ruszą od roku szkolnego 2020/2021. Pisaliśmy o tym tutaj:

W szkołach powstaną strzelnice, uczniowie dostaną repliki karabinów i granatów

Informacja ta wywołała wiele kontrowersji, bo w oświacie brakuje pieniędzy niemal na wszystko. Internauci komentują ją na Facebooku ZNP.

>>„A może zamiast atrap broni nowoczesne pomoce naukowe? Np. laboratoria z prawdziwego zdarzenia, by zainteresować dzieci naukami ścisłymi albo szafki dla wszystkich uczniów?” – pyta jedna z internautek.

>>„Zamiast uczyć dzieci tolerancji i szacunku dla innych to uczyć chcą agresji i przemocy, historia niczego tych ludzi nie nauczyła”.

>>„Lepiej przeznaczyć pieniądze na ratowanie szkół”

Ale nie brakuje też głosów poparcia dla programu. Oto kilka z nich:

>>”Chcesz żyć w pokoju, gotuj się do wojny”.

>> „Osobiście uważam, że to dobry pomysł. Co złego w tym, że młody człowiek nauczy się obsługi karabinu czy pistoletu? To uczy ostrożności, sprytu, spostrzegawczości i szacunku do życia drugiego człowieka. Jak się trzyma karabin (nie zabawkę) doceniasz wartość życia. To uczy odpowiedzialności. Wiem ,o czym piszę, bo sama uczestniczyłam w wielu zawodach sportowych strzeleckich. Reprezentowałam mój kraj i zdobywałam medale. Nigdy nie wycelowałam w człowieka ani w zwierzątko. Dodatkowo potrafię opatrzeć każdą ranę i zabandażować lepiej niż lekarz ortopeda”.

>>„Jednym z zadań szkoły jest wychowanie w duchu patriotyzmu , niepodległość nie jest dana raz na zawsze . Oczywiście nie należy tego mylić z pochwałą wojny jako takiej wręcz przeciwnie. Si vis pacem para bellum”

Więcej komentarzy można znaleźć poniżej:

Sprzęt i wyposażenie o wartości 42 tys. zł trafi do szkoły, która uruchomi oddział przygotowania wojskowego (OPW)….

Opublikowany przez ZNP Piątek, 7 lutego 2020

MON kusi szkoły, by otwierały u siebie oddziały przygotowania wojskowego. Obiecuje, że wybuduje im strzelnice i tory sprawnościowe oraz dostarczy repliki karabinów i granatów.

Opublikowany przez ZNP Poniedziałek, 10 lutego 2020

(JK, GN)

FOT: Mon.gov.pl

Uczniowie na poligonie pod nadzorem nauczyciela