„Czas pandemii to niezwykle trudny okres dla Miejsca Pamięci Auschwitz, które od 12 marca jest zamknięte dla odwiedzających, a tym samym zostało pozbawione największego źródła finansowania. Dlatego zwracamy się do wszystkich, dla których ważne jest zachowanie pamięci, o pomoc finansową, która pozwoli na kontynuację wielu projektów edukacyjnych, naukowych, wystawienniczych i wydawniczych” – czytamy w apelu Muzeum.
Rzecznik podkreśla, że w ostatnich miesiącach muzeum znalazło się w bezprecedensowej sytuacji. Planowany na 2020 r. budżet załamał się. Ograniczona została niemal cała działalność merytoryczna Muzeum, a inwestycje zredukowano do niezbędnego minimum.
„Dzięki szczególnej pomocy ze strony polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się co prawda zachować ciągłości instytucji oraz miejsca pracy, jednak bez dodatkowych środków realizacja naszej działalności statutowej pozostaje pod ogromnym znakiem zapytania” – podkreślono.
Appeal for financial support for the Auschwitz Memorial The period of the pandemic has proved exceptionally difficult…
Opublikowany przez Auschwitz Memorial / Muzeum Auschwitz Środa, 3 czerwca 2020
Jak wskazuje muzeum nie jest zagrożona realizacja prac konserwatorskich służących zachowaniu autentyzmu Miejsca Pamięci, są to bowiem realizowane z zewnętrznych środków pochodzących z Fundacji Auschwitz-Birkenau.
Muzeum przygotowuje się do ponownego otwarcia. Stanie się to najprawdopodobniej z początkiem lipca, ale władza placówki zdają sobie sprawę, że w dobie pandemii koronawirusa frekwencja zwiedzających nie będzie duża.
„Po pandemii świat nie będzie radykalnie inny, wbrew czasami złowieszczym proroctwom niektórych głosów. Będziemy jak wcześniej, a może i jeszcze bardziej, potrzebowali mądrych decyzji, opierających się na najczarniejszych doświadczeniach naszej wspólnej przeszłości – powiedział dr Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Muzeum.
„W tej ciężkiej chwili nie możemy ani zaprzepaścić naszych wcześniejszych dorobków, ani spowolnić prac nad podtrzymywaniem i mądrą budową pamięci, która jest jedynym remedium na przyszłe lata, na pokolenia, na czasy, które chcemy pozostawić naszym dzieciom i dzieciom naszych dzieci. Przez lata, dekady staraliśmy się pomagać. Dziś potrzebujemy sami realnej pomocy” – dodał.
Darowizny można przekazywać za pośrednictwem strony internetowej Muzeum wesprzyj.auschwitz.org lub też wpłacać bezpośrednio na konto:
IBAN: PL 29 1130 1150 0012 1268 9720 0001
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK S.A.)
SWIFT: GOSKPLPW
(JK, GN)