Nasz patronat. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zaprasza do udziału w Digital Youth Forum 2021 – już 10 czerwca

Jak konstruktywnie i bezpiecznie korzystać z ekranów? Jak poczuć się w szkole dobrze po miesiącach zdalnej edukacji? Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zaprasza nauczycieli i uczniów do udziału w Digital Youth Forum 2021 – już 10 czerwca.

Jak sprzed ekranu własnego komputera zmieniać świat na lepszy? Jak rozmawiać o lękach, trudnych emocjach i przyszłości? Jak pokonywać niewidzialne bariery i wspólnie przeciwdziałać wykluczeniu rówieśników?  Na te i inne pytania będą poszukiwali odpowiedzi uczestnicy i uczestniczki Digital Youth Forum 2021.

Na wirtualnej scenie forum wystąpią m.in. Michał Rogalski – młody twórca ogólnopolskiej bazy danych o epidemii koronawirusa, Jan Gawroński – nastoletni działacz na rzecz osób w spektrum autyzmu, Hania Sywula – promotorka zdrowia psychicznego, Kamil Śliwowski – animator edukacji medialnej i cyfrowej.

Digital Youth Forum organizowane jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę już po raz szósty z myślą o uczniach klas 7-8 szkół podstawowych i 1-3 szkół ponadpodstawowych. Wydarzenie pomyślane jest jako atrakcyjny dzień zajęć lekcyjnych. Na wirtualnej scenie młodzi ludzie oraz dorośli specjaliści opowiadają uczniom, jak wykorzystywać internet do realizacji swoich pasji i zuchwałych pomysłów na zmianę świata. Oprócz wystąpień w programie przewidziano przerwy na dyskusje w klasach, konkursy i koncert. Wydarzenie będzie można obejrzeć online zarówno w sali lekcyjnej, jak i przed ekranem komputera we własnym domu. Forum poprowadzi Justyna Suchecka, dziennikarka TVN24 nagrodzona w 2020 r. Grand Press za cykl tekstów o uczniach, którzy w czasie nauki zdalnej wypadli z systemu edukacji.

Czego potrzebują uczniowie

Organizatorzy zachęcają nauczycieli do bezpłatnego zgłaszania klas do udziału w wydarzeniu pod adresem www.digitalyouth.pl.

– Ze względu na pandemię nasze Forum kolejny rok odbywa się zdalnie. Nawiązując do postulatów psychologów, aby teraz, w wymagającym czasie powrotu do normalności nie koncentrować się wyłącznie na nadrabianiu zaległości szkolnych, zapraszamy nauczycieli do zgłaszania klas do udziału w Forum. To świetny sposób na reintegrację uczniów. W programie przewidzieliśmy czas na aktywności uczestników w klasie i relaks. Obok prezentacji związanych z edukacją medialną na DYF pojawi się tematyka dbałości o zrównoważone korzystanie z ekranów i umiejętności dbania o relacje rówieśnicze i swój dobrostan psychiczny.  W zeszłorocznej edycji Digital Youth Forum wzięło udział ponad 20 000 uczniów z całej Polski. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku spotkamy się w znacznie liczniejszym gronie – mówi Maciej Kępka, koordynator Forum z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Głównym partnerem DYF 2021 jest Fundacja Orange pozostali partnerzy Facebook, Google oraz Librus. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują „Głos Nauczycielski” i Radio Kampus.  Wydarzenie jest współfinansowane przez Unię Europejską w ramach instrumentu „Łącząc Europę”.

Tu i teraz

Program tegorocznego Digital Youth Forum to przegląd zagadnień istotnych dla młodych ludzi tu i teraz oraz odzwierciedlenie tego, co poruszało ich w ciągu ostatnich miesięcy.
Michał Rogalski, miłośnik statystyk, który od ponad roku wolontariacko tworzy największą bazę danych dotyczących koronawirusa w Polsce, opowie o tym, że każdy może zmieniać rzeczywistość. Jego inicjatywa wynikała z niezgody na chaos informacyjny, jaki zapanował u nas po wybuchu pandemii. W pracę przy – jak mawia – obywatelskich tabelkach przedstawiających statystki nt. COVID-19 stopniowo angażowały się kolejne osoby, którym leży na sercu troska o wiarygodność i jawność danych.

Zaproszenie do udziału w Forum przyjęła też Hania Sywula, wkrótce dyplomowana psycholożka, już teraz promotorka zdrowia psychicznego, zachęcająca starszych i młodszych do zadbania o właśnie ten aspekt swojego życia, szczególnie ważny w okresie izolacji związanej z pandemią.

Uczestnicy wysłuchają także m.in. Jana Gawrońskiego, 15-latka w spektrum autyzmu i z milionem innych zalet, oraz Zuzanny Karcz, aktywistki na rzecz praw człowieka, która będzie mówiła o sile rówieśniczego sojusznictwa. Na zakończenie zapraszamy do wysłuchania koncertu Marcina Maciejczaka, zwycięzcy trzeciej edycji programu „The Voice of Kids”.

Wszystkie wystąpienia i relacje ze studia będą tłumaczone na język migowy.

Forum inspiracji

Głównym partnerem DYF 2021 jest Fundacja Orange, pozostali partnerzy Facebook, Google oraz Librus. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują „Głos Nauczycielski” i Radio Kampus. Forum jest współfinansowane przez Unię Europejską w ramach instrumentu „Łącząc Europę”.

– Digital Youth Forum to wyjątkowe wydarzenie stwarzające przestrzeń dla młodych ludzi. To także dobre miejsce dla nas – dorosłych i organizacji, które działają na rzecz nastolatków – ponieważ możemy wsłuchać się w ich głos i sprawdzić, co jest dla nich ważne. Dodatkowo, po wielu miesiącach zdalnego nauczania i przeniesienia dużej części życia młodzieży do sieci, DYF to dobra forma integracji i rozmowy na istotne tematy. To po prostu dobry pomysł na to, żeby być razem, inspirować się od siebie i twórczo korzystać z nowych technologii – mówi Krzysztof Kosiński, koordynator programu MegaMisja z Fundacji Orange.

Bezpłatne zapisy dostępne są do 10 czerwca pod linkiem:

https://digitalyouth.pl/

Na tej stronie znajdują się też wszystkie informacje o Forum, prowadzących i konkursach.

***

Program Digital Youth Forum 2021

9:00 – 9:10 Otwarcie

9:10- 9:20 STUDIO DYF

W studio DYF nadawanym w przerwach pomiędzy wystąpieniami prowadząca je dziennikarka Justyna Suchecka będzie łączyła się na żywo z uczniami i specjalnymi gośćmi oraz informowała o przerwach na krótką pracę i dyskusję w klasie.

9:20 – 9:40 Bartek Kloch

9:40 – 10:00 Paweł Panawa – Stories School

10:00 – 10:15 STUDIO DYF

10:15 – 10:35 Michał Rogalski – Każdy może zmieniać rzeczywistość

10:35 – 10:55 Kamil Śliwowski – Nawyki, triki i filtry, czyli nietypowe sposoby na bezpieczeństwo w sieci

10:55 – 11:10 Tomasz Rożek

11:10 – 11:50 STUDIO DYF

11:50 – 12:05 Wywiad z Hania Sywulą

12:05 – 12:25 Zuzanna Karcz – Siła rówieśniczego sojusznictwa

12:25 – 12:40 Jan Gawroński – Różnorodny JA

12:40 – 13:00 STUDIO DYF

13:00 – 13:15 Pokaż To – Przekraczajmy (nie)widzialne bariery razem

13:15 – 13:30 Wolontariusze Łódzkiego Uniwersytetu Dziecięcego Politechniki Łódzkiej – Tiara przeznaczenia, czyli jak rozmawiać o przyszłości w dobie pandemii

13:30 – 13:40 STUDIO DYF

13:40 – 14:00 Wywiad z Marcinem Maciejczakiem i krótki koncert

14:00 Zakończenie DYF

***

O Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę chroni dzieci przed przemocą i wykorzystaniem seksualnym. Zapewnia dzieciom i ich opiekunom wsparcie, profesjonalną pomoc psychologiczną i prawną. Uczy dorosłych, jak mądrze i skutecznie reagować na przemoc wobec dzieci oraz co robić, gdy podejrzewają, że dziecko jest krzywdzone. Wspiera i angażuje rodziców by wychowywali dzieci z miłością i szacunkiem. Wpływa na polskie prawo, by jak najlepiej chroniło interes dziecka. Każde dziecko zasługuje na dzieciństwo wolne od przemocy!

(DK, GN)

Nasz patronat. 10 czerwca odbędzie się szósta edycja Digital Youth Forum Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

Renata Szredzińska z FDDS: Może są mniejsze i słabsze, ale mają takie samo prawo do bezpieczeństwa i szacunku

Debata Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę: Rok w pandemii z perspektywy zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży