W dniach 19-23 kwietnia br. odbył się finałowy etap XIX edycji Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej, organizowanej przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) oraz Fundację GPW. Główną nagrodę w konkursie odebrał zespół „Inwestorzy z Micka” z III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Katowicach.
Uczestnikami tegorocznej, XIX edycji Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej (SIGG) było niemal 13 tys. uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych oraz podstawowych, którzy utworzyli 4725 zespołów. Poznaliśmy wyniki konkursu, którego finałowy etap odbył się wirtualnie 19-23 kwietnia br. Podczas ostatniego etapu zwycięskie zespoły z dwóch poprzednich etapów starały się pomnożyć wirtualne środki.
Przedmiotem wirtualnych inwestycji w Finale SIGG były akcje spółek wchodzących w skład indeksów WIG20 i mWIG40, ETF-y, kontrakty terminowe na akcje, kontrakty terminowe na indeksy WIG20 i mWIG40 oraz kontrakty walutowe. Główną nagrodę w konkursie odebrał zespół „Inwestorzy z Micka” z III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Katowicach. Kolejne, czołowe miejsca zajęły drużyny: „Szóstka53”, „Szóstka46”, „Parówex Remastered” oraz „II LO POZNAŃ – 3F”.
Oto pięć najlepszych drużyn uczestniczących w finałowym etapie XIX edycji SIGG:
SIGG to projekt edukacyjny, składający się z gry inwestycyjnej i modułu edukacyjnego. Uczestnikami są 2-4 osobowe zespoły uczniów ze szkół ponadpodstawowych pod opieką nauczycieli. Każdy zespół dysponuje jednym rachunkiem inwestycyjnym i określoną kwotą wirtualnych pieniędzy. Na początku rozgrywek uczestnicy poznają wybrane instrumenty finansowe notowane na GPW: akcje, ETF-y i kontrakty terminowe, a następnie wspólnie decydują, w które chcieliby zainwestować i dokonują transakcji.
Po siedmiu tygodniach rywalizacji oraz inwestowaniu wirtualnych środków (20 tys. zł) w ramach I etapu ogólnopolskiego konkursu SIGG na czele znaleźli się uczniowie z zespołu Szóstka57 z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Łodzi. Drugi etap trwał pięć tygodni i polegał na inwestowaniu w kontrakty terminowe notowane na GPW. Na pierwszym miejscu w tej fazie znalazł się zespół Bolki 1 z I Liceum Ogólnokształcącego im. Feliksa Fabianiego w Radomsku. Zwyciężczynią rywalizacji indywidualnej w ramach części edukacyjnej SIGG została Patrycja Moskal z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Łodzi.
Do Finału SIGG, który odbywał się w formie online, zakwalifikowało się 20 zespołów (po 10 z wcześniejszych etapów), które najlepiej wykorzystały zdobytą wiedzę i uzyskały najwyższe stopy zwrotu. Spośród tej grupy zostali wyłonieni zwycięzcy i wyróżnieni tegorocznej edycji SIGG.
W konkursie nagrodzonych zostało pierwszych pięć zespołów, które uzyskały najwyższe wartości portfela inwestycyjnego w Finale, a nagrody pieniężne otrzymały zespoły oraz nauczyciel-opiekun:
• 1 miejsce: 10 tys. zł
• 2 miejsce: 8 tys. zł
• 3 miejsce: 6 tys. zł
• 4 miejsce: 4 tys. zł
• 5 miejsce: 3 tys. zł.
Wyróżniono także 15 kolejnych drużyn, z których każda otrzymała nagrodę pieniężną.
Ponadto ufundowano nagrody dla pięciu klas, które zdobyły największą liczbę punktów w rozgrywkach zespołowych w ramach części edukacyjnej SIGG. Klasy te otrzymały nagrody o wartości 3,5 tys. zł do wykorzystania na nagrody rzeczowe lub dofinansowanie przyjazdu do GPW. Nagrodzone klasy to:
• Klasa II g z Vi Liceum Ogólnokształcącego Im. Joachima Lelewela W Łodzi
• Klasa II p z III Liceum Ogólnokształcącego Im. Bohaterów Westerplatte W Gdańsku
• Klasa II b z III Liceum Ogólnokształcącego Im. Bohaterów Westerplatte W Gdańsku
• Klasa II h z II Liceum Ogólnokształcącego Im. Stefana Żeromskiego W Tomaszowie Mazowieckim
• Klasa II b z III Liceum Ogólnokształcącego Im. Władysława Grabskiego w Nowym Sączu
Organizatorami XIX edycji SIGG są Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Fundacja GPW. Partnerem Strategicznym projektu była Fundacja im. Lesława A. Pagi. Patronami honorowymi SIGG byli: Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Edukacji i Nauki, a także Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.
Jednym z patronów medialnych XIX edycji SIGG był Głos Nauczycielski.
Gratulacje dla zwycięzców i wszystkich finalistów!
Nasz patronat. W czwartek odbędzie się finał 19. edycji Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej
Nasz Patronat. XIX edycja Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej. Rejestracja do 6 grudnia
Nasz Patronat. Ruszyła XIX edycja Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej