Nauczyciel Roku 2024 i Nauczyciel Jutr@. Znamy już finalistów!

Jeszcze do niedawna zastanawialiśmy się, kim będą nasi finaliści.  W jakich będą pracować placówkach i w którym zakątku Polski? Ale jedno byliśmy pewni – będą wyjątkowi, jak co roku! I oto są – Złota Trzynastka w Konkursie Nauczyciel Roku 2024 i piątka Finalistów we współorganizowanym z Fundacją Orange Konkursie Nauczyciel Jutr@

Jury konkursu Nauczyciel Roku szukało nauczycielek i nauczycieli kreatywnych i cenieni w swoim środowisku – takich szukamy i nagradzamy już od ponad dwóch dekad. Po krótkiej przerwie w Konkurs Nauczyciel Roku znowu włączyło się Ministerstwo Edukacji Narodowej.  Nie było łatwo wybrać Najlepszych z Najlepszych, ale po długiej dyskusji Jury Konkursu Nauczyciel Roku 2024 postanowiło nominować do tytułu Nauczyciel Roku 2024:

Annę Brzozowską, nauczycielkę matematyki w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego i Społecznej Szkole Podstawowej „Wyspianum”
w Mławie;

Katarzynę Coombe, nauczycielkę matematyki w Niepublicznym Dwujęzycznym Liceum Ogólnokształcącym „IPS – Upper Secondary” we Wrocławiu;

Adama Jana Ejnika, nauczyciela języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 1
im. Stefana Żeromskiego w Żurominie;

Joannę Gadomską, nauczycielkę biologii w III Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida w Koninie;

Natalię Glinkę, nauczycielkę wychowania przedszkolnego w Miejskim Przedszkolu nr 9 Kubuś Puchatek w Szczytnie;

Łukasza Sylwestera Głaza, nauczyciela chemii w XXXIII Liceum Ogólnokształcącym Dwujęzycznym im. Mikołaja Kopernika w Warszawie;

Martę Jankowską, nauczycielkę języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 49 im. ks. Bronisława Komorowskiego w Gdańsku;

Michała Leję, nauczyciela matematyki w Zespole Szkół nr 2 im. Tadeusza Rejtana w Rzeszowie ;

Grzegorza Łukasika, nauczyciela przedmiotów zawodowych w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich;

Renatę Pasymowską, nauczycielkę edukacji wczesnoszkolnej w  Szkole Podstawowej nr 10 im. Władysława Broniewskiego w Olsztynie;

Łukasza Tupacza, nauczyciela języka polskiego w Zespole Szkół  Architektoniczno-Budowlanych i Licealnych im. Stanisława Noakowskiego i XVIII Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Zamoyskiego w Warszawie;

Martę Włodarczak, nauczycielkę języka angielskiego w Szkole Podstawowej im. Andrzeja Grubby w Kąkolewie;

Gabriela Wołosewicza, nauczyciela przedmiotów zawodowych w Powiatowym Zespole Szkół w Redzie im. Maurycego Mochnackiego.

Natomiast w Konkursie Nauczyciel Jutr@ organizowanym przez Głos Nauczycielski wspólnie z Fundacją Orange Finalistami zostali:

Beata Jeżewska, nauczycielka wspomagająca, dyrektorka Bielańskiego Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie;

Maciej Kalisiak, nauczyciel informatyki w Chrześcijańskiej Szkole Podstawowej Daniel w Warszawie;

Justyna Kołacińska, nauczycielka języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym im. Ireny Sendlerowej w Tarczynie;

Anna Krygier, nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie w Szkole Podstawowej nr 7 im. Mikołaja Kopernika w Toruniu;

Edyta Mruk, nauczycielka informatyki i socjoterapeutka w Szkole Podstawowej nr 306 im. ks. Jana Twardowskiego w Warszawie.

 

Obydwa konkursy rozstrzyga Jury pod przewodnictwem prof. Stefana M. Kwiatkowskiego. W Konkursie Nauczyciel Roku zgodnie z regulaminem wybiera trzynastkę finalistów. Spośród nich jedna osoba otrzymuje tytuł Nauczyciel Roku, dwie osoby Wyróżnienia, a pozostała dziesiątka zostaje Nominowana do tytułu Nauczyciel Roku.

W Konkursie Nauczyciel Jutr@, organizowanym wspólnie z Fundacją Orange, Jury typuje piątkę Finalistów.

Obydwa konkursy rozstrzygniemy 8 października br., tradycyjnie już na Zamku Królewskim w Warszawie.


Konkursy w pigułce, czyli jak zostać Nauczycielem Roku i/lub Nauczycielem Jutr@

 

>> Uczestnikiem konkursów Nauczyciel Roku 2024 i Nauczyciel Jutr@ może być każdy, kto jest czynnym nauczycielem, bez względu na rodzaj placówki, w której pracuje (z wyjątkiem szkół wyższych).

>> Kandydatów na Nauczyciela Roku 2024 i Nauczyciela Jutr@ mogą zgłaszać m.in.: dyrekcje placówek, koledzy z grona pedagogicznego, uczniowie, rodzice, organy prowadzące, kuratoria oświaty. A także organizacje i instytucje współpracujące z nauczycielem. Można też samemu zgłosić swoją kandydaturę.

>> Wymogiem formalnym jest wypełnienie formularza i napisanie uzasadnienia wniosku oraz przedstawienie osiągnięć nauczyciela, zarówno tych, które można zmierzyć i policzyć, jak i tych, których nie da się przełożyć na liczby i procenty.

>> Na zgłoszenia do Konkursu Nauczyciel Roku 2024 czekaliśmy do 9 września 2024 r. (liczy się data stempla pocztowego). Formularz wraz z załącznikami trzeba wysłać na adres: Głos Nauczycielski, ul. J. Smulikowskiego 6/8, 00-389 Warszawa z dopiskiem „Nauczyciel Roku 2024”. W przypadku Konkursu Nauczyciel Jutr@ zgłoszenie online trzeba było wypełnić i wysłać do 8 września 2024 r. do północy.

>> Udział w jednym konkursie nie wyklucza możliwości udziału w drugim. Można zatem startować w jednym z nich lub w obydwu!

>> Regulamin Konkursu Nauczyciel Roku 2024 wraz z formularzem zgłoszeniowym na: glos.pl/nauczycielroku (kontakt: [email protected])

>> Regulamin Konkursu Nauczyciel Jutr@ wraz z linkiem do formularza zgłoszeniowego na: glos.pl/nauczycieljutra (kontakt: [email protected])