Nauka zdalna wróci? Czarnek: „Mamy w pogotowiu plan B, C i D”

Jeszcze tydzień temu szef MEiN Przemysław Czarnek twierdził, że nie widzi zagrożeń dla nauki stacjonarnej ani w krótszym, ani w dłuższym horyzoncie czasowym. Teraz już nie jest tego taki pewny. Przyznał, że resort nie jest w stanie przewidzieć, co będzie za 4-5 miesięcy. – Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jakie będą nowe warianty koronawirusa i jak będą one niebezpieczne. Jeśli się to będzie utrzymywało na takim poziomie, jak w innych krajach, gdzie czwarta fala już jest, to jestem optymistą. Gdyby sytuacja tego wymagała, mamy w pogotowiu plan B, C i D – powiedział w wywiadzie dla „Super Expressu”

– Analizowaliśmy sytuację jeszcze w połowie lipca i nasze modele wskazywały, że już na koniec sierpnia czeka nas 1000 zachorowań dziennie. Mamy początek września i czarne scenariusze się jeszcze nie sprawdziły. Oczywiście wiemy, że za chwilę tych zakażeń będzie nie tylko 1 tys. czy 5 tys., ale wręcz 15 tys. dziennie. Zwróćmy jednak uwagę, że liczba hospitalizacji w tym samym czasie jest radykalnie niższa niż przy drugiej i trzeciej fali. I to nas napawa optymizmem – stwierdził szef MEiN.

„To nie liczba zakażeń sprawiała, że przechodziliśmy na naukę zdalną, ale wydolność służby zdrowia, która w pewnym momencie była na wyczerpaniu. Dlatego trzeba było przerywać kontakty społeczne, by nie było transmisji koronawirusa – każdego dnia w ruchu okołoszkolnym jest do kilkunastu milionów osób. W sytuacji, kiedy będą wolne łóżka w szpitalu i służba zdrowia będzie wydolna, w szkołach nie będzie nauki zdalnej” -ocenił Czarnek.

Przypomnijmy, że liczba osób zakażonych koronawirusem rośnie, a w niektórych szkołach wprowadzono już nauczanie zdalne

 (JK, GN)

Źródło: se.pl

Czarnek: Nie ma zagrożenia powrotu do nauki zdalnej. Zdarzają się incydenty

Niedzielski: Gwarantuję miesiąc, dwa nauki stacjonarnej

Pandemia zamyka szkoły i przedszkola. MEiN o skali zdalnej i hybrydowej edukacji w oświacie

Koronawirus: 230 dzieci na kwarantannie na Warmii i Mazurach; zawieszono też zajęcia stacjonarne w szkole w Opolu