Koronawirus: 230 dzieci na kwarantannie na Warmii i Mazurach; zawieszono też zajęcia stacjonarne w szkole w Opolu

Z powodu zakażeń koronawirusem w przedszkolach i szkołach Warmii i Mazur na kwarantannie przebywa ponad 230 dzieci. W 95 proc. źródłem zakażeń są osoby niezaszczepione.

Z powodu zakażeń koronawirusem w szkole i w przedszkolach w powiecie olsztyńskim 71 dzieci trafiło na dziesięciodniową kwarantannę. Źródłem zakażeń był personel i dziecko.

W Elblągu na kwarantannę trafiło 150 uczniów. Okazało się, że nauczycielka pracującą w dwóch szkołach jest zakażona. Także jedna ze szkół w Opolu musiała wstrzymać zajęcia stacjonarne. Wszystko przez zakażenie koronawirusem, które wykryto u jednego z nauczycieli. O fakcie poinformował Urząd Miasta w Opolu. Chodzi o Szkołę Specjalną Przysposabiającą do Pracy, która jest częścią Zespołu Szkół Specjalnych w Opolu. Zajęcia stacjonarne zostały zawieszone od czwartku do 13 września.

– W przypadku zawieszenia zajęć w związku z ogniskiem zakaźnym w szkole, nie można dzielić uczniów w klasie na zaszczepionych przeciw COVID-19 pracujących stacjonarnie i niezaszczepionych pracujących zdalnie – wskazuje Ministerstwo Edukacji i Nauki.

W czwartek na konferencji prasowej minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował, że “zdarzają się incydentalnie (…) sytuacje, w których pojawia się zakażenie koronawirusem w szkole”. Podał, że przykładowo w województwie lubelskim zdalne nauczanie wprowadzono w 8 szkołach na 2 tysiące placówek w regionie. Dodał, że dotyczy to nie całych szkół, tylko pojedynczych klas.

Zapewnił, że resort edukacji monitoruje sytuację w całym kraju, dane dotyczące placówek wprowadzających naukę w trybie zdalnym są zbierane od kuratorów ze wszystkich województw. “One się nie różnią w województwach. Możemy śmiało powiedzieć, że 99 proc. szkół pracuje normalnie stacjonarnie. (Jest) niecały procent, albo poniżej jednego procenta, gdzie coś się dzieje” – zaznaczył.

(JK, PAP)

Ponad 500 zakażeń koronawirusem, kolejne szkoły przechodzą na naukę zdalną. „Powinno zapalić się nam żółte światełko”

Koronawirus w kolejnych szkołach: m.in. w Grudziądzu, Bydgoszczy i w Radomiu. Placówki przechodzą na naukę zdalną

Czarnek: Nie ma zagrożenia powrotu do nauki zdalnej. Zdarzają się incydenty