„Nie ma rekomendacji do szczepienia tegorocznych maturzystów”. MEiN odpowiada na interpelację poselską

„Obecnie nie ma rekomendacji do szczepienia tegorocznych maturzystów. Ustalenie grup priorytetowych, przeprowadzono w oparciu o ocenę ryzyka narażenia na zakażenie, ryzyka poważnego zachorowania i śmierci, ryzyka społeczno-ekonomicznego oraz transmisji” – napisała m.in. Marzena Machałek, sekretarz stanu w MEiN w odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie możliwości szczepień tegorocznych maturzystów.

Do MEiN i Ministerstwa Zdrowia trafiła m.in interpelacja posłów lewicy, „czy ministerstwa rozważają możliwość szczepień maturzystów przeciwko COVID-19, co zapewniłoby bezpieczny oraz zdecydowanie szybszy powrót tej grupy uczniów do szkół, a później również miałoby wpływ na większe bezpieczeństwo w trakcie przeprowadzenia egzaminów maturalnych zaplanowanych na 2021 rok?” Podobnych zapytań poselskich jest więcej.

Resort edukacji z jednej strony przypisał sobie sukces związany z doprowadzeniem do szczepień nauczycieli, a z drugiej odciął się od pomysłu ze szczepieniem uczniów klas maturalnych.

„(…) Dzięki staraniom Ministra Edukacji i Nauki rząd podjął decyzję, że już od 12 lutego br. rozpoczęły się szczepienia nauczycieli przeciw COVID-19. Obecnie nie ma rekomendacji do szczepienia tegorocznych maturzystów. Ustalenie grup priorytetowych, przeprowadzono w oparciu o ocenę ryzyka narażenia na zakażenie, ryzyka poważnego zachorowania i śmierci, ryzyka społeczno-ekonomicznego oraz transmisji” – napisała m.in. Marzena Machałek

Dworczyk: Nauczyciele zostali zaszczepieni. Czyżby?

„Należy podkreślić, że na każdym etapie wprowadzania nowych rozwiązań organizacyjnych szkoły i placówki równolegle otrzymywały z Ministerstwa Edukacji i Nauki wytyczne i zalecenia, których stosowanie zapewniało bezpieczne i higieniczne warunki pracy i nauki” – dodała.

Warto przypomnieć, że na szczepienia wciąż oczekują pracownicy szkolnej administracji i obsługi. 23 lutego zostali wpisani do specrozporządzenia covidowego do grupy I, co umożliwiłoby ich zaszczepienie tuż po nauczycielach. Jednak trzy dni później, 26 lutego rząd ich z tego rozporządzenia wykreślił.

Pełna treść interpelacji i odpowiedź MEiN ws. tegorocznych maturzystów znajdują się tutaj.

(JK, GN)

Moderna pracuje nad szczepionką dla dzieci

Szczepienie dzieci na koronawirusa bezpieczne? Mamy pierwsze wyniki badań

Izrael: Praca w szkole tylko dla zaszczepionych i tych, którzy się testują

ZNP po raz kolejny apeluje do rządu o jak najszybsze uruchomienie szczepień pracowników administracji i obsługi