„Z całego serca życzę Wam dziś powodzenia na próbnej maturze z polskiego. Ale przestańcie mi wysyłać DMy (prywatne wiadomości – przyp.red). Nie mam pojęcia, jak odpowiedzieć na te pytania. Serio – napisał Marcin Napiórkowski. W arkuszu CKE znalazł się m.in. tekst badacza z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zgodnie z harmonogramem CKE odbyła się w środę próba matura z języka polskiego w nowej formule. W arkuszu znalazły się m.in. teksty: „Bez końca” Wojciecha Józefa Burszty oraz „Nie sposób tego zagwizdać” Marcina Napiórkowskiego. Uczniowie mieli za zadanie odpowiedzieć na pytania dotyczące współczesnej kultury oraz sequelozy.
Wszystkim przyszłym maturzystom, którzy dziś będą rozwiązywać zadania w próbnej #matura2023, życzymy powodzenia! 🙂👍
I przypominamy, ze próba ma przede wszystkim cel informacyjny i diagnostyczny; pogłębiona informacja zwrotna przyda się bardziej niż ocena!
— CKE (@CKE_PL) September 28, 2022
>>„Czy Marcin Napiórkowski zgadza się z tym, że sequeloza jest zjawiskiem powstałym współcześnie? Uzasadnij odpowiedź” – brzmiała treść jednego z zadań.
>> W innym zadaniu uczniowie musieli się zmierzyć z notką syntetyzującą. „Na podstawie obu tekstów napisz notatkę syntetyzującą na temat: przyczyny popularności sequeli”
Marcin Napiórkowski szczerze wyznał na Twitterze, że nie wie, jak odpowiedzieć na pytania z arkusza CKE.
Z całego ❤️ życzę Wam dziś powodzenia na próbnej #matura2023 z polskiego!
Ale przestańcie mi wysyłać DMy. Nie mam pojęcia, jak odpowiedzieć na te pytania. Serio. pic.twitter.com/TohKeVX9Yd— Marcin Napiórkowski (@MitologiaWsp) September 28, 2022
Jak relacjonował „Super Express” maturzyści jednak nie dawali za wygraną i dopytywali: „Proszę Pana, a ta sequeloza to jest współczesna, czy nie? Bo ja napisałem, że nie”, na co autor odpowiedział: „Poprawna odpowiedź (moim zdaniem) brzmi: i tak, i nie. Ten tekst jest o tym, że mamy w ostatnich latach zalew sequeli A ZARAZEM wykorzystują one bardzo stare mechanizmy funkcjonowania mitów”.
Well, that escalated quickly… https://t.co/3tka7GgI06
— Marcin Napiórkowski (@MitologiaWsp) September 28, 2022
Napiórkowski to polski naukowiec i publicysta, doktor habilitowany nauk humanistycznych i wykładowca Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.
Przypomnijmy, że zmiany w maturach, szczególnie te z zakresu języka polskiego wzbudzają wiele kontrowersji. Według CKE podniesienie poziomu matury z języka polskiego jest potrzebne.
– Mamy to wszystko, co było w poprzedniej podstawie, ale jednocześnie przywrócony został cały kurs historii literatury, głównie polskiej, ale są też elementy literatury światowej. Mamy już nie zestaw 13 pozycji lekturowych, tak jak było w podstawie programowej 2012, ale zestaw około 40 pozycji lekturowych. To może sprawiać wrażenie utrudnienia egzaminu maturalnego u zdających – tłumaczył dyrektor CKE, Marcin Smolik.
A co na to uczniowie? „Czuliśmy się i, niestety, nadal czujemy się, jak króliki doświadczalne. Błyskawiczna reforma, nowa podstawa programowa, nowe podręczniki – a to wszystko w tak krótkim czasie, że nie wszystko udało się odpowiednio przygotować” – napisali m.in w petycji o odwołanie ustnych egzaminów.
(JK, GN)