„Nie mam pojęcia”. Autor tekstu, który znalazł się na maturze próbnej z j. polskiego szczerze o pytaniach z arkusza CKE

„Z całego serca życzę Wam dziś powodzenia na próbnej maturze z polskiego. Ale przestańcie mi wysyłać DMy (prywatne wiadomości – przyp.red). Nie mam pojęcia, jak odpowiedzieć na te pytania. Serio – napisał Marcin Napiórkowski. W arkuszu CKE znalazł się m.in. tekst badacza z Uniwersytetu Warszawskiego.

Zgodnie z harmonogramem CKE odbyła się w środę próba matura z języka polskiego w nowej formule. W arkuszu znalazły się m.in. teksty: „Bez końca” Wojciecha Józefa Burszty oraz „Nie sposób tego zagwizdać” Marcina Napiórkowskiego. Uczniowie  mieli za zadanie odpowiedzieć na pytania dotyczące współczesnej kultury oraz sequelozy.

>>„Czy Marcin Napiórkowski zgadza się z tym, że sequeloza jest zjawiskiem powstałym współcześnie? Uzasadnij odpowiedź” – brzmiała treść jednego z zadań.

>> W innym zadaniu uczniowie musieli się zmierzyć z notką syntetyzującą. „Na podstawie obu tekstów napisz notatkę syntetyzującą na temat: przyczyny popularności sequeli”

Marcin Napiórkowski szczerze wyznał na Twitterze, że nie wie, jak odpowiedzieć na pytania z arkusza CKE.

Jak relacjonował „Super Express” maturzyści jednak nie dawali za wygraną i dopytywali: „Proszę Pana, a ta sequeloza to jest współczesna, czy nie? Bo ja napisałem, że nie”, na co autor odpowiedział: „Poprawna odpowiedź (moim zdaniem) brzmi: i tak, i nie. Ten tekst jest o tym, że mamy w ostatnich latach zalew sequeli A ZARAZEM wykorzystują one bardzo stare mechanizmy funkcjonowania mitów”.

Napiórkowski to polski naukowiec i publicysta, doktor habilitowany nauk humanistycznych i wykładowca Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

Przypomnijmy, że zmiany w maturach, szczególnie te z zakresu języka polskiego wzbudzają wiele kontrowersji. Według CKE podniesienie poziomu matury z języka polskiego jest potrzebne.

– Mamy to wszystko, co było w poprzedniej podstawie, ale jednocześnie przywrócony został cały kurs historii literatury, głównie polskiej, ale są też elementy literatury światowej. Mamy już nie zestaw 13 pozycji lekturowych, tak jak było w podstawie programowej 2012, ale zestaw około 40 pozycji lekturowych. To może sprawiać wrażenie utrudnienia egzaminu maturalnego u zdających – tłumaczył dyrektor CKE, Marcin Smolik.

A co na to uczniowie? „Czuliśmy się i, niestety, nadal czujemy się, jak króliki doświadczalne. Błyskawiczna reforma, nowa podstawa programowa, nowe podręczniki – a to wszystko w tak krótkim czasie, że nie wszystko udało się odpowiednio przygotować” – napisali m.in w petycji o odwołanie ustnych egzaminów.

(JK, GN)

CKE przypomina: W dniach 28-30 września, a także 12-22 grudnia odbędą się próbne egzaminy maturalne w nowej formule

Maturzyści apelują o odwołanie ustnej matury w 2023 r. Pod petycjami w tej sprawie podpisało się już ponad 30 tys. osób