Niedzielski: „Nie mamy pewności, że uczniowie wrócą do szkół 18 stycznia”. Testowanie nauczycieli nadal bez konkretów

Minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał na antenie TOK FM, że nie ma pewności, że od 18 stycznia, czyli po zakończeniu ferii zimowych szkoły będą mogły zacząć normalnie funkcjonować. – Ale jak obserwujemy tendencję, którą mamy od dwóch tygodni, to jest bardzo duża szansa, że tak się stanie – dodał. Szef resortu zdrowia mówił również o zapowiedzianym testowaniu nauczycieli, na obecność koronawirusa, w okresie ferii. Testy odbywałyby się w trzech województwach: podkarpackim, małopolskim i śląskim.

Niedzielski stwierdził, że „ostateczna formuła tego przedsięwzięcia jest jeszcze definiowana”, dodając jednak, że testy te będą wykonywane prawdopodobnie tuż przed pójściem uczniów do szkół, czyli przed 17 stycznia.

Minister zdrowia wyjawił, że nie wiadomo jeszcze, czy nauczycielom wykonane zostaną wykonane jedynie testy przesiewowe na COVID-19, czy też „pakiet badań” – w tym m.in. testy na przeciwdziała, mające sprawdzić, jaki był poziom zachorowalności wśród nauczycieli.

Pytany, czy od wyników tych badań i ewentualnej wysokiej skali zachorowań wśród nauczycieli będzie zależało, czy dzieci wrócą do szkoły 17 stycznia – Niedzielski powiedział, że tu ważne są nie tylko wyniki testów wśród pedagogów, ale poziom zachorowań wśród całej populacji danego regionu.

Indagowany o strategię szczepienia Polaków. „Na razie mamy ustalone grupy priorytetowe w ten sposób, że zaczniemy od medyków (…). Druga grupa to seniorzy, bo niestety statystyki umieralności na koronawirusa skokowo rosną w granicy wiekowej po 75. roku życia”.

Jak dodał, wyszczepienie grupy medyków to około pół miliona osób, a seniorów – mniej więcej 2-3 miliony. – To ogromne przedsięwzięcie, które zajmie nam pewnie miesiąc lub dwa – podał Niedzielski. Jak dodał, jest deklaracja od producenta, że w styczniu będą pierwsze dostawy szczepionki, ale podkreślił, że bardziej realny termin to przełom stycznia i lutego.

(JK, GN)

Źródło:tokfm.pl

Wielka Brytania jako pierwszy kraj zatwierdziła szczepionkę przeciwko COVID-19. Szczepienia już za kilka dni, najpierw „grupy priorytetowe”

Nauczyciele zostaną przetestowani. Niestety tylko niektórzy i w trzech województwach

ZNP apeluje o testy i szczepienia dla nauczycieli oraz zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom przedszkoli. Wnioski do MZ i GiS