Niektóre samorządy idą w ślady Łodzi i badają nauczycieli na obecność koronawirusa. Problemem jest brak środków

Władze Torunia i Słupska podjęły decyzję, by pracownikom żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych zostały wykonane testy immunologiczne mające potwierdzić bądź wykluczyć obecność przeciwciał koronawirusa. Inne samorządy rozważają taką możliwość, ale problemem jest brak środków finansowych. Oczekują więc na działania rządu w tej sprawie.

„Badania będą miały charakter kontrolny i obejmą osoby mające kontakt z dziećmi i ich rodzicami. Szacujemy, że przebadanych zostanie ok. 550 osób. Badania zostaną wykonane na koszt Gminy Miasta Toruń” – napisał na Facebooku prezydent Torunia Michał Zaleski.

Podjąłem decyzję o przeprowadzeniu badań immunologicznych wśród pracowników żłobków, przedszkoli miejskich oraz szkół…

Opublikowany przez Prezydenta Torunię Michała Zaleskiego Wtorek, 19 maja 2020

 

„Zwracam się z apelem do Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego oraz do Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, aby osoby, których wyniki badań będą pozytywne lub wątpliwe, natychmiast poddać badaniom genetycznym. Musimy mieć pewność, że te osoby są zdrowe i mogą opiekować się z toruńskimi dziećmi” – podkreślił.

Także w Słupsku wszyscy pracownicy miejskich przedszkoli i żłobków są poddawani badaniom przesiewowym na obecność przeciwciał koronowirusa. Miasto chciałoby uruchomić wszystkie trzy miejskie żłobki i 20 przedszkoli 25 maja.

W Białymstoku otwarcie żłobków i przedszkoli planowane jest na 25 maja. W sytuacji, gdy u jednej z nauczycielek pracującej w Przedszkolu Samorządowym nr 14 wykryto wirusa SARS-CoV-2, prezydent Tadeusz Truskolaski zaapelował do wojewody podlaskiego o zapewnienie testów wraz z pełną diagnostyką w kierunku zakażenia wirusem wszystkim pracownikom miejskich żłobków i przedszkoli.

Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu wykona testy na obecność koronawirusa u nauczycieli z placówek samorządowych w gminie Miedziana Góra. Przedstawiciele gminy otrzymali już z RCNT pierwsze 100 zestawów do pobierania wymazów.

Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne wykona testy na obecność koronawirusa u nauczycieli z placówek samorządowych w…

Opublikowany przez Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne Środa, 20 maja 2020

 

Z kolei władze Krakowa ogłosiły, że nie planują obecnie szerokiego testowania pracowników żłobków, przedszkoli i szkół w kierunku koronawirusa. Także władze Poznania ogłosiły, że badania pracowników placówek oświatowych nie są planowane.

Jak podkreśla wielu samorządowców testy są kosztowne. Wykonanie jednego kosztuje ok. 400 zł. W Polsce jest ponad 700 tys. nauczycieli. Przeprowadzenie u wszystkich testów kosztowałoby niemal 300 mln zł.

(JK, GN)

ZNP do premiera: Nauczyciele i pracownicy oświaty powinni mieć dostęp do testów na koronawirusa

Nie tylko ZNP apeluje do premiera. Prezydenci dużych miast też domagają się testów dla pracowników oświaty

MEN nie zamierza testować nauczycieli na obecność koronawirusa

Rząd unika odpowiedzi na apele ws. testów dla pracowników oświaty. M. Dworczyk: To pytanie do szefa GIS