Niemcy: Trwa dyskusja czy otwierać szkoły od września; minister oświaty i nauczycielskie związki sceptytyczne

W Niemczech, podobnie jak w Polsce trwa publiczna dyskusja na temat tego jak powinien funkcjonować system oświaty od września. Jak podaje Deutsche Welle kanclerz Merkel i premierzy krajów związkowych są za otwarciem szkół po wakacjach. Ale minister oświaty ma wątpliwości. Sceptyczne są też związki zawodowe nauczycieli.

W rozmowie z “Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” niemiecka minister oświaty Anja Karliczek z CDU zwróciła uwagę, że sytuacja wciąż jest chwiejna, o czym świadczy nowa fala zarażeń się koronawirusem w Nadrenii Północnej-Westfalii.

Karliczek przyznała jednocześnie że ostatnie tygodnie dowiodły między innymi także tego, jak ważny jest dla uczniów regularny, osobisty kontakt z nauczycielem, a zdalna nauka w domu “wyraźnie pokazała”, gdzie są jej granice.

Ernst Dieter Rossmann z SPD, przewodniczący Komisji Oświaty w Bundestagu, zaapelował do wszystkich landowych ministerstw oświaty, aby ich personel nie udawał się na wakacyjny urlop i poświęcił ten czas na „dopracowanie planu B” na czas po letniej przerwie w nauce.

Związek zawodowy nauczycieli “Oświata i Wychowanie” (VBE) skrytykował plany pełnego otwarcia szkół po wakacjach jako przedwczesne. Jego przewodniczący Udo Beckomann powiedział, że “W dającym się przewidzieć czasie nie będzie prowadzona w całych Niemczech normalna nauka w szkołach”. Obok koronakryzysu jest to niemożliwe chociażby z powodu “zawinionego przez polityków” braku nauczycieli.

Podobne stanowisko zajęła przewodnicząca “Związku Wychowanie i Nauka” (GEW) Marlis Tepe, która oświadczyła, że “dopóki z ważnych powodów w niemieckim społeczeństwie obowiązuje nakaz przestrzegania dystansu społecznego, dopóty ta zasada powinna obowiązywać także w szkołach”.

(JK, GN)

Źródło: dw.com

W sieci zbierają podpisy pod petycją przeciwko zdalnej szkole od września. „Negatywne skutki w sferze emocjonalnej uczniów”

Druga fala koronawirusa w Chinach? W Pekinie znowu zamknięto szkoły, przedszkola i uniwersytety

Wielka Brytania: Rząd rezygnuje z planu ponownego otwarcia szkół dla wszystkich uczniów

Korea otwiera szkoły, a następnego dnia je… zamyka